Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne? Czym kierować się przy wyborze?

Kierunek wybrany, bilety kupione, hotel zarezerwowany – czy to wszystko? A co z ubezpieczeniem? Ubezpieczenie podróżne to coraz częściej wybierany przez turystów, dodatkowy środek ochrony na wakacjach. Warto go mieć, ale czym kierować się przy jego wyborze?

Najważniejsze w ubezpieczeniu – koszty leczenia i transportu medycznego

Najistotniejszą kwestią przy wyborze ubezpieczenia jest suma przeznaczona na koszty leczenia i transportu medycznego – im większa tym lepiej. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale koszt wezwania karetki za granicą może nas kosztować aż 2500 zł! A co z siedmiodniowym pobytem w szpitalu? Koszt to bagatela 70 tyś. zł. Wobec tego, głównym aspektem, którym powinniśmy się kierować jest wysokość ubezpieczenia w tym właśnie zakresie. Określa się, że powinno być to minimum 80 tyś. zł, ale dobrze jeśli są to wyższe kwoty.

NNW, assistance, OC – potrzebuję tego?

Na początku warto zastanowić się, co dają nam te składniki ubezpieczenia. NNW jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, zwykle w ubezpieczeniach podróżnych w wysokości do 50 tys. zł. Warto posiadać ten składnik ubezpieczenia, bo choć nie zakładamy najgorszego, takie właśnie ubezpieczenie pomoże naszym bliskim np. w przypadku naszej śmierci. Assistance jest to usługa, dzięki której, przebywając za granicą możemy skorzystać np.  z pomocy prawnika. Nie jest to konieczne, ale jeśli możemy dorzucić kilka złotych za tą usługę – nie wahajmy się! OC tzn. odpowiedzialność cywilna, przyda się gdy będziemy uczestnikami zdarzenia, w którym jesteśmy sprawcą. Wyobraź sobie, że uszkodziłeś komuś auto, naprawa kosztuje 1000$ – wyciągasz z własnego portfela czy z portfela ubezpieczyciela? Odpowiedź jest prosta.

A co z EKUZ? Jest bezpłatna i starczy na moją podróż po Europie.

EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego warto mieć, ale czy wystarczy tylko ona? Nie do końca. Jej posiadacza obejmuje możliwość z korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie kraju, w którym aktualnie przebywa. Za taką wizytę płacisz z własnej kieszeni, a po powrocie możesz ubiegać się o zwrot z NFZ. Co jednak z wizytami u specjalistów, badaniami czy transportem medycznym? Zapomnij. EKUZ nie zagwarantuje tego typu usług medycznych.

Przeczytaj również: Gdzie na wakacje w Grecji?

OWU – na co uważać?

Ogólne warunki ubezpieczenia należy bezwzględnie przeczytać przed zakupem ubezpieczenia. Bardzo często zdarzenia pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających są wykluczone z ubezpieczenia, jeśli więc jedziesz na typowo imprezowy wyjazd, weź to pod uwagę. Niektórzy ubezpieczyciele oferują tzw. klauzulę alkoholową, czyli odpłatny dodatek, który nie zdyskwalifikuje Cię przy odbiorze odszkodowania, jeśli będziesz po kilku głębszych w trakcie zdarzenia. Zwróćcie również uwagę, na to jakie typy zdarzeń są wykluczone z ubezpieczenia, a także jakie sporty obejmuje ubezpieczenie. Może się okazać, że podczas zwykłej jazdy na rowerze, przewrócicie się i złamiecie nogę, ale odszkodowania nie dostaniecie, bo zdarzenia podczas jazdy na rowerze były wykluczone z ubezpieczenia.

Jakie dodatki warto wykupić, a jakie nie?

Ubezpieczyciele oferują szereg usług dodatkowych, które można dokupić do ubezpieczenia turystycznego. Konieczność ich zakupu jest kwestią bardzo indywidualną, nie mniej jednak jest kilka ogólnych zasad, którymi warto się kierować. Bardzo interesującymi dodatkami są zwroty za odwołanie lotuprzerwanie wycieczki czy odwołanie rezerwacji w hotelu. Są to zwykle niewielkie kwoty, ale wystarczające, aby pokryć ewentualne zdarzenia tego typu. Ubezpieczenie bagażu polecane przy wycieczkach samolotowych, jeśli jedziesz autem możesz odpuścić ten dodatek. Klauzula alkoholowa jeśli będziesz imprezować – bardzo wskazane, do pominięcia w przypadku abstynentów.

Przeczytaj również: Jak tanio podróżować?

Inni przeczytali również:

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...

Jaki rower elektryczny kupić?

Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Buty narciarskie – czym kierować się przy ich wyborze?

Gdy srebrzysty puch pokrywa stoki, a serce bije szybciej...

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...