Jak wybrać i gdzie kupić rolki? Podpowiadamy!

Wyjdźmy z domu!

Wiosna to najlepszy czas na wyjście z domu i podjęcie aktywności fizycznej. Warto do tego zachęcić również dzieci. Z pewnością wybuch endorfin wszystkim nad dobrze zrobi! Często jednak po zimie lub dłuższej przerwie okazuje się, że nasz sprzęt wymaga nie tylko konserwacji, ale czasem również wymiany. Wówczas stajemy przed koniecznością wyboru akcesoriów. Gdzie najlepiej udać się na zakupy i na jaki osprzęt postawić? Postaramy udzielić odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania.

Dla wszystkich rolkarzy – tych nowych i tych doświadczonych

Nie ważne czy masz już w nogach setki kilometrów przemierzonych za pośrednictwem rolek czy też jesteś nowicjuszem w tej dziedzinie – stając przed wyborem zakupu sprzętu możesz mieć wiele wątpliwości.

Niektóre sklepy dokonują podziału rolek ze względu na stopień zaawansowania ich użytkownika. Rolki dla początkujących będą miały mniejsze i bardziej miękkie koła. Nie pozwolą one na rozwijanie zawrotnych prędkości, ale będą zapewniały odpowiedni ślizg, który przełoży się na przyjemność z jazdy. W związku z tym, ze osoby początkujące mają mniejsze doświadczenie – w rolkach odnajdziemy znacznie więcej pianki, która służby zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody.

Rolki dla bardziej zaawansowanych będą posiadały nieco większe koła i łożyska umożliwiające trochę szybszą jazdę. Zaś sprzęt dla osób, które zakwalifikują się jako naprawdę doświadczeni w tej dziedzinie – będzie umożliwiał naprawdę szybkie przemieszczanie się, z zapewnieniem pełnej kontroli. Płozy w tym przypadku będą najczęściej stopem aluminium lub magnezu.

Przeczytaj również: Jak wybrać rower?

Rodzaje rolek

Rolki dla dzieci

Roli dla dzieci - zarabatowani.plZacznijmy od rolek dla dzieci, ponieważ te będą znacznie różniły się od pozostałych wariantów. Rolki dla dzieci będą wyposażone w kółka o rozmiarach 64-76mm. Dużym atutem tego artykułu jest to, że mogą one rosnąć razem ze stopą naszego dziecka. Bardzo często rolki dla dzieci mają opcję zwiększania buta nawet o kilka numerów. Zakłada się, że dzieci są początkującymi użytkownikami, dlatego rolki wyposaża się w wolniejsze łożyska (ABEC3).

 

Rolki rekreacyjne

Zaraz po rolkach dla dzieci – są to najczęściej wybierane rolki. Dedykowane są dla osób początkujących, ale również, jak sama nazwa sugeruje, dla tych, którzy decydują się na zakup rolek, by w ten sposób spędzać swój wolny czas. Rozmiar kół w tym wariancie wynosi 78-84mm. Najczęściej stosowane łożyska to SG5 lub ABEC5. Na te rolki śmiało mogą postawić wielbiciele wygody i komfortu, ponieważ ich budowa zapewnia stabilne trzymanie stopy, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Niestety są przystosowana przede wszystkim do jazdy po płaskiej powierzchni.

Rolki szybkościowe

Już sama nazwa mówi nam bardzo wiele. Na ten sprzęt zdecydują się amatorzy szybkiej jazdy, ale przede wszystkim tacy, których zdecydowanie można zaliczyć do doświadczonych rolkarzy. Charakterystyczne dla tego wariantu są duże kółka, których rozmiar wynosi około 90mm. Ze względu na umożliwienie szybkiej jazdy dedykowane w tym rodzaju sprzętu są łożyska ABEC9 lub SG9. Dodatkowo rolki szybkościowe występują w dwóch wariantach ze względu na buty. Bardziej doświadczeni rolkarze wybiorą buty niskie, tuż za kostkę. Osobom, które rozpoczynają przygodę z rolkami szybkościowymi polecane są tradycyjne buty –sięgające znacznie powyżej kostki.

Rolki agresywne

Poprzednie rolki służyły głównie do przemieszczenia się, raz nieco bardziej rekreacyjnego, innym razem do szybkiej jazdy. Rolki agresywne tym różnią się od swoich poprzedników, że za ich pośrednictwem można wykonywać różne akrobacje.  Dedykowane są do pokonywania przeszkód w skateparkach. Koła w tym modelu są nawet mniejsze niż w rolkach dla dzieci – ich rozmiar wynosi 50-60mm. Charakteryzują się wytrzymałością. Noga ma być w nich przede wszystkim bezpieczna i sztywno osadzona w bucie.

Na co zwrócić uwagę?

Przy każdym rodzaju rolek opisywano głównie dwa aspekty – koła oraz łożyska. Mniejsze koła zapewnią nam stabilną jazdę, ale nie pozwolą cieszyć się zawrotną prędkością. Duże kółka to mniejsza przyczepność do podłoża, z którą w parze idzie prędkość przekraczająca nawet 30km/h. W rolkach nie jest istotny tylko rozmiar koła, ale również jego twardość. Im twardsze koło (liczba twardości jest większa), tym mniejsze jego zużycie. Jak podpowiada nam intuicja odbije się to jednak na wyczuwaniu wszelkich nierówności w nawierzchni oraz na mniejszej przyczepności do podłoża. Twardsze koła są dedykowane dla cięższych  osób.

Łożyska, a w zasadzie ich rodzaj, będzie przede wszystkim przekładał się na prędkość. Jeśli chodzi o ten aspekt, należy pamiętać, aby już po zakupie zapoznać się ze sposobem konserwacji łożysk, aby nie dopuścić do ich nadmiernego zabrudzenia, a w konsekwencji również zużycia.

Gdzie kupić?

Jeśli przygodę z rolkami dopiero zaczynasz i nie jesteś pewien czy między Tobą a rolkami naprawdę stworzy się coś trwałego – może warto zdecydować się na używany sprzęt, aby sprawdzić czy odpowiada Ci taki sposób spędzania wolnego czasu i poruszania się między punktami na mapie miasta. Jeśli zaś jazda na rolkach to nie pierwszyzna dla Ciebie – odwiedź jeden z dużych sklepów sportowych, aby móc przymierzać poszczególne modele i zdecydować, który najbardziej odpowiada Twojemu stylowi jazdy i zapewnia komfort Twoim stopom.

Inni przeczytali również:

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...

Jaki rower elektryczny kupić?

Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Buty narciarskie – czym kierować się przy ich wyborze?

Gdy srebrzysty puch pokrywa stoki, a serce bije szybciej...

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...