Jak wybrać i jak dobrać rolety do okna? Podpowiadamy!

Rolety okienne od dawna stanowią element, w który koniecznie trzeba wyposażyć swój dom, czy mieszkanie. Rolety nie chronią tylko naszego wnętrza przed słońcem, ale również, a przede wszystkim mieszkając w domu wielorodzinnym, czy bloku mieszkalnym chronią naszą prywatność przed ciekawskimi sąsiadami. Inną bardzo ważną cechą rolet jest fakt, że mogą one stanowić ciekawy element dekoracyjny naszego wnętrza. Jakie zatem wybrać rolety do okna?

Rodzaje rolety wewnętrznych

Rolety rzymskie

Ten rodzaj rolety jest bardzo dekoracyjny i fajnie komponuje się w nowoczesnych aranżacjach. Zaliczane są do tzw. rolet wolnowiszących, ponieważ najczęściej montowane są one do ścian, czy sufitów całkowicie zasłaniając wnękę okienną. Roleta rzymska zwija się ku górze falami, a dobre modele posiadają dodatkowe wzmocnienia z fiszbin, a wszystko to pięknie wygląda. Często montuje się takie rolety w sypialni, czy w kuchni.

Rolety austriackie

Jest to kolejny rodzaj rolet, która tworzą fajny efekt dekoracyjny, a sumie, to mogą one być ciekawą alternatywą dla zasłon i świetnie wkomponują się w klasyczny styl wystroju wnętrz. Gdy są opuszczone, wtedy możemy traktować je jak zasłony, a gdy pociągniemy za sznurek, wtedy zaczynają się zwijać jak teatralna kurtyna – bardzo dekoracyjnie się marszczą. Tak jak rolety rzymskie, montuje się je do ścian i sufitów.

Rolety plisowane

Te rolety są moimi ulubionymi, a i czytając wiele artykułów wywnioskowałem, że są one bardzo popularne. Również gdy odwiedzam mieszkania znajomych, wtedy mogę zaobserwować właśnie rolety plisowane. Główną zaletą tych rolet jest funkcyjność, a raczej dwufunkcyjność, ponieważ można je podnosić od dołu do góry, jak i zwijać w odwrotnym kierunku. Montowane są zarówno do ram okna jak i do ścian.

Rolety Dzień/Noc

Ten typ rolety daje bardzo fajne możliwości aranżacyjne. Składają się one z pasów materiałów, które mogę przepuszczać światło (Dzień) lub całkowicie będą zaciemniać pomieszczenie (Noc). Rolety Dzień/Noc nadają się do pomieszczeń, które są mocno nasłonecznione, ponieważ są wykonane mogą one być wykonane z grubego materiału lub folii refleksyjnej.

Żaluzje drewniane

Jest to bardzo stylowe element dekoracyjny wnętrza. Jest to najcięższy rodzaj rolety, dlatego zdecydowanie polecany jest montaż do ściany lub sufitu. Przede wszystkim powinno się je wybierać do stylu klasycznego, ponieważ dodają do aranżacji ciepła. Najczęściej oferowane są lamele bambusowe oraz laminowane.

Rolety klasyczne

Jeden z najpopularniejszych rodzajów rolet, a cechuje je przede wszystkim dostępność, prosta konstrukcja oraz cena. Wydaje się, że są to najtańsze rolety. Z reguły te rolety mają zasłonić całą wnękę okienną, ale montowane są również do samych okien. Rolety klasyczne występują w bardzo dużych rozmiarach zasłaniając dużą powierzchnię.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rolety?

Pomieszczenie a wybór rolety

Wybór rolety również uwarunkowany jest tym, w jakim pomieszczeniu chcemy ją zamontować. W sypialni powinny to być rolety przede wszystkim funkcjonalne, a więc takie, które pomogą nam się wyspać. Z kolei w salonie, czy kuchni raczej powinny to być rolety dekoracyjne, czyli mogą to być rolety rzymskie, czy austriackie.

Montaż rolety

Patrząc przez pryzmat montażu, rolety dzielimy na dwa typy:

  • inwazyjne – montaż takich rolet odbywa się często do ścian, sufitów, czy te ram okna, gdzie najczęściej należy nawiercić dziury i wkręcić uchwyty
  • bezinwazyjne – w tej metodzie nie wiercimy nigdzie dziur, tylko najczęściej zakładamy specjalne uchwyty na ramę okna, które stabilnie utrzymują rolety lub przyklejamy specjalne elementy

Nie wszystkie typy rolet mają montaż bezinwazyjny, a więc musimy się liczyć z tym, że czasami spotka nas ingerencja w nasze ściany, sufit, czy ramę okienną. Bezinwazyjny montaż na pewno spotkamy w klasycznych roletach i plisowanych. Czasami niestety montaż bezinwazyjny nawet i w tych typach rolet nie może mieć miejsce, ponieważ możemy mieć w oknach, np. wywietrzniki. Warto się zastanowić jaki typ montażu będzie dla nas korzystny.

Okna wychodzące na północ, czy południe?

Jest to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy rolety. Gdy okna wychodzą na północną stronę, która jest słabiej oświetlona, wtedy warto zastanowić się nad wyborem tkanin półprzeźroczystych. Nie powinno się do takiego pokoju montować rolet, które jeszcze zaciemnią dodatkowo pomieszczenie. Jeżeli natomiast okna wychodzą na znacznie bardziej oświetloną południową stronę, wtedy warto zastanowić się nad roletami, które są wykonane z materiału odbijającego promienie słoneczne.

Tak jak można zauważyć, wybór rolety wcale nie jest tak prostą sprawę, jak wydawało się na początku i należy dokładnie przeanalizować to, jaką roletę potrzebujemy. Kiedyś w większości polskich domów można było spotkać typowe żaluzje, a w dzisiejszych czasach wybór jest ogromny. Mamy nadzieję, że być może chociaż małej części pomoglibyśmy w wyborze rolet. Zachęcamy do komentowania oraz do przeczytania innych poradników na naszym serwisie!

Inni przeczytali również:

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....

Jaką deskę do prasowania kupić?

Deska do prasowanie to niezbędny element w każdym domu....

Jaką kołdrę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Kołdra, podobnie jak samo łóżko, poduszka i pościel ma...

Jaką wiertarkę kupić?

Każdy mężczyzna powinien posiadać wiertarkę. Jest to narzędzie niezbędne...

Jak wybrać hamak? Podpowiadamy!

Marzy Ci się sjesta w ogrodzie w stylu latynoskim...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Nowoczesna i funkcjonalna garderoba – jakie akcesoria musi posiadać?

Wchodząc do przestrzeni, gdzie każdy element ubioru znajduje swoje...

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...

Jaką patelnię kupić?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kucharzem,...

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....