Jak wybrać lodówkę?

Dla gospodyń domowych najważniejsze pomieszczenie w domu, to kuchnia. A jak kuchnia, to w każdej nie może zabraknąć lodówki. Dziś to podstawa. No, ale kiedy robimy remont, w domu urządzamy naszą wymarzoną kuchnię. Czy po prostu, ta którą mieliśmy do tej pory lodówkę popsuła się , to musimy kupić nową. A więc jaką wybrać? Oto jest pytanie ponieważ na rynku mamy spory wybór modeli lodówek i naprawdę wybór odpowiedniej może przyprawić o zawrót głowy.

Ważne i istotne przy wyborze lodówki

Aby dokonać dobrego i trafnemu wyborowi, należy podejść do sprawy kompleksowo.  Trzeba usiąść i na spokojnie się zastanowić czego oczekujemy od nowej lodówki. Ważna jest wysokość, szerokość, głębokość oraz wielkość. Zużycie energii jest też bardzo istotne ponieważ lodówka, to jedno z tych urządzeń, co pracuje cały czas i potrafi generować duże rachunki za prąd. A przecież nikt nie lubi wysokich rachunków. Jak lodówka to i zamrażarka, dobrze jest wiedzieć ile szuflad chcemy aby miała zamrażarka, oraz czy ma być na dole czy na górze.

Następnym ważnym aspektem, to jaki system chłodzenia jest zastosowany w lodówce . Zależy od niego, czy nasze urządzenie będzie dobrze chłodzić, oraz czy żywność w nim przechowywana, będzie długo utrzymywała świeżość.

Lodówka też powinna pasować do naszej kuchni, więc dobrze jest określić jakiego typu lodówki potrzebujemy.

Lodówki jednodrzwiowe

Lodówki jednodrzwiowe, sprawdzą się w małych kuchniach, u singli, lub w domkach letniskowych czy przyczepach kempingowych. Taka lodówka składa się, przeważnie tylko z samej chłodziarki, dzięki czemu zajmuje mało miejsca.

Lodówki dwudrzwiowe

Te lodówki mają oddzielnie zamrażalnik, i chłodziarkę. W większości modeli zamrażalnik jest umieszczony na dole, choć zdarza się czasem w niektórych modelach, że ten jest umieszczony na górze. Są to urządzenia wysokie, cechujące się dużą pojemnością. Przeznaczone są dla rodzin wieloosobowych, oraz większych mieszkań. Ze względu na to, że w lodówce dwudrzwiowej można przechowywać większą ilość pożywienia. Jest, to standardowy typ lodówek i chętnie wybierany do gospodarstw domowych.

Lodówki typu French Door

Taka chłodziarka posiada dwoje drzwi, i trzecie na dole. Jest to, lodówka dużych rozmiarów a za trzecimi  drzwiami umieszczona jest komora pełniąca funkcje zamrażalnika. Dzięki temu urządzenie to, uzyskuje ogromną pojemność gdzie można rozmieścić swobodnie dużą ilość żywności.

Lodówki typu side by side

Lodówka typu side by side, to troszkę mniejsza siostra lodówki typu French Door. Znajduje się w tej lodówce dwoje drzwi położonych obok siebie i otwieranych do zewnątrz. Po jednej stronie umieszczona jest chłodziarka, a po drugiej zamrażarka. Taka lodówka jest spora gabarytowo, ma dużą pojemność, więc najlepiej będzie się sprawdzać w dużych pomieszczeniach. Dodatkową funkcją jest przeważnie umieszczony w drzwiach podajnik lodu lub wody.

Lodówki do zabudowy, czy wolnostojące?

Przy wyborze lodówki często stoimy przed dylematem, czy to ma być lodówka wolnostojąca , czy zabudowana ? Warto zwrócić uwagę na wady jak i zalety obydwu modeli, oraz na to czym tak naprawdę  się różnią oprócz walorów wizualnych.

Wady i zalety lodówek do zabudowy

Wady

 • trudny montaż
 • wyższy koszt
 • w razie awarii , nie łatwy dostęp

Zalety

 • możliwość dopasowania do wnętrza kuchni, i mebli
 • estetyka na wysokim poziomie

Wady i zalety lodówek wolnostojących

Wady

 • jest widoczna w kuchni

Zalety

 • duża mobilność
 • łatwość w montażu
 • uniwersalna, łatwo dobrać pod nią meble

 

Lodówki wolnostojące są bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów, jak i pod względem kolorystycznym. Są dostępne modele białe, czarne, srebrne jak i kolorowe. Kształty różnych modeli mogą być całkowicie różne począwszy od tych bardzo nowoczesnych kończąc na stylu retro.

Lodówki do zabudowy te lodówki dopasowuje się do mebli kuchennych. Taka lodówka nie będzie się rzucać w oczy, a wręcz będzie się wtapiać w otoczenie. Problem może pojawić się przy montażu, oraz przy konieczności wymiany lodówki na nową. Ponieważ akurat na rynku mogą, być trudno dostępne lodówki, w danym rozmiarze pod zabudowę.

A więc wybór nowej przy kupnie lodówki nie jest łatwy , i trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak energooszczędność, wygląd, pojemność, wielkość, styl no i oczywiście cenę.

Gdzie kupić lodówkę?

 • Euro.com.pl
 • MediaMarkt
 • Neonet
 • MediaExpert
Inni przeczytali również:

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki ekspres do kawy do domu?

Filiżanka kawy to początek dnia dla wielu osób, jednakże...

Jaki automat do pieczenia chleba kupić?

Automaty do pieczenia chleba znacznie zyskują na popularności. Gwarantuje...

Jaką gofrownicę kupić?

Gofry to pyszny przysmak i można się nim cieszyć...

Jaki blender kupić? Czym kierować się przy wyborze blendera?

Blender to bez wątpienia urządzenie, które znajdzie zastosowanie w...

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Planujesz zakup płyty indukcyjnej, ale wchodzisz do sklepu, widzisz...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...