Telewizor stał się tak oczywistym sprzętem w naszych domach, że na co dzień nawet nie myślimy o tym, co by się stało, gdyby nagle się zepsuł. Tymczasem wszystko ma swój kres i prędzej, czy później przychodzi taki moment, że trzeba kupić nowy model.
Na rynku jest spora oferta bardzo różnych telewizorów: mniejszych i większych, zwykłych i z wieloma różnymi funkcjami – dziś, wbrew pozorom, trudno ot tak podjąć decyzję, który telewizor wybrać. Co więc brać pod uwagę przy wyborze nowego telewizora?
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę?
Rozmiar – musi być dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Jeśli to spory salon, można jak najbardziej wziąć pod uwagę sporych rozmiarów telewizor. Ale jeśli będzie to niewielka kuchnia – czasem panie domu lubią rzucić okiem na ulubiony serial podczas gotowania obiadu – albo sypialnia, gdzie odbiornik będzie stał stosunkowo blisko fotela lub łóżka, wtedy klient powinien zainteresować się średnimi i najmniejszymi modelami. Chodzi tu bowiem zarówno o ilość miejsca, jak i o wygodę oglądania. Przykładowo: w przypadku telewizora o przekątnej 32 cale, wskazywana minimalna odległość widza od telewizora to 130 cm, a w przypadku sprzętu o przekątnej 50 cali to już 175 cm.
Przeczytaj również: Jak wybrać tablet? Podpowiadamy!
Co proponują nam dzisiaj producenci telewizorów oprócz ich zróżnicowanych rozmiarów?
Dzisiaj klient może wybierać między telewizorami typu LED, OLED lub plazmowymi. Wszystkie zaspokoją podstawowe potrzeby widza. Jednak telewizory LED mogą lepiej sprawować się – co do jakości obrazu – przy świetle dziennym, niż wieczorem. Dla osób bardziej wymagających, sprzedawcy będą polecać telewizory przynajmniej OLED.
Trzeba też jednak zaznaczyć, że spośród tych trzech rodzajów telewizorów, najbardziej energooszczędne są telewizory LED.
Kolejną sprawą jest rozdzielczość telewizora. Dziś mamy do dyspozycji telewizory:
- 4K – zapewnia nam na dzisiaj najlepszą jakość obrazu
- FULL HD – warto pomyśleć o tym parametrze, wybierając telewizor o sporej przekątnej, wtedy oglądający doceni jego jakość w pełnej rozciągłości
- HD Ready – sprawdza się spokojnie przy cyfrowej telewizji naziemnej, filmach DVD i do najmniej wymagających co do ostrości obrazu gier na konsole.
Jeśli klient poprzestaje na naziemnej telewizji cyfrowej, warto – kupując nowy telewizor – upewnić się, że ma on wbudowany stosowny tuner; w przeciwnym razie będzie trzeba dokupić zewnętrzny dekoder.
Kiedy klient oczekuje czegoś więcej
Dzisiejszy rynek telewizorów to nie tylko telewizory po prostu ogromne, duże, średnie, czy niewielkie. Dzisiaj możemy też liczyć np. na:
- telewizory zakrzywione – mają one poprawić jakość obrazu, ale sprawdza się to przede wszystkim w dość sporych modelach
- jakość 3D – przeżywała swoją popularność już jakiś czas temu; wadą jej jest to, że tylko niektóre filmy mają wersję 3D; do ich oglądania są potrzebne przynajmniej niezłej jakości specjalne okulary. Niektóre telewizory mają jednak tę funkcję, którą można włączyć,tylko jeśli widz ma ochotę na coś więcej, niż zwykły 2-wymiarowy film
- smart TV – to już nie tylko zwykły telewizor. Widz może tu zarządzać różnymi funkcjami i aplikacjami, wcześniej niedostępnymi w telewizji – np. ma dostęp do mediów społecznościowych i innych zasobów Internetu, jak Youtube.
Jedno jest pewne: dziś mamy w czym wybierać. Warto jednak zacząć od ustalenia naszych oczekiwań co do nowego telewizora i dokładnie określić je sprzedawcy – wtedy wybór będzie łatwiejszy.
Przeczytaj również: Jak wybrać laptopa dla siebie?