Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o snowboardowym szaleństwie? Czas wybrać dla Ciebie idealną deskę snowboardową!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Rodzaje desek snowboardowych
- 1. Deski all mountain (poziom początkujący i średnio zaawansowany)
- 2. Deski freestyle (poziom średnio zaawansowany i zaawansowany)
- 3. Deski freeride (poziom średnio zaawansowany i zaawansowany)
- 4. Deski twarde alpejskie (poziom zaawansowany i wyczynowy)
- Parametry niezbędne przy doborze deski
- 1. Wzrost
- 2. Waga
- 3. Rozmiar buta
- 4. Płeć
- 5. Wiek (dziecko lub dorosły)
Rodzaje desek snowboardowych
Ze względu na uprawiany styl jazdy oraz poziom zaawansowania osoby jeżdżącej, deski snowboardowe dzielimy na cztery kategorie.
1. Deski all mountain (poziom początkujący i średnio zaawansowany)
Dla początkujących najodpowiedniejszy jest typ all mountain. Są to deski najbardziej wszechstronne i najczęściej niedrogie. Dzięki swoim właściwościom umożliwiają naukę na błędach – zmniejszają ryzyko upadków i nadmiernego zmęczenia.
2. Deski freestyle (poziom średnio zaawansowany i zaawansowany)
Deski freestylowe to najszersze z desek. Są miękkie i mają delikatnie wciętą i krótką talię. Umożliwiają jazdę stylem wolnym. Są przystosowane zarówno do skoków i powietrznych akrobacji, jak i do jazdy po nieprzygotowanych trasach.
3. Deski freeride (poziom średnio zaawansowany i zaawansowany)
Deski freeride są dłuższe i bardziej wcięte od desek freestyle. Jest to kategoria zbliżona do all mountain. Możemy na nich jeździć po świeżym śniegu lub gotowych trasach.
4. Deski twarde alpejskie (poziom zaawansowany i wyczynowy)
Do deski twardej alpejskiej należy dobrać odpowiednie obuwie i twarde wiązania. Ta kategoria umożliwia stuprocentową kontrolę nad deską podczas szybkiej jazdy na przygotowanych trasach.
Parametry niezbędne przy doborze deski
1. Wzrost
Od wzrostu użytkownika zależna jest długość deski. Obecnie popularność zdobywają coraz dłuższe deski. Jednak im dłuższa deska, tym większe niebezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy.
Pod względem długości deski snowboardowe dzielimy na:
– deski krótkie (postawione na podłożu sięgają do ramienia lub podbródka snowboardzisty) – przeznaczone są dla początkujących oraz miłośników skoków i akrobacji w powietrzu,
– deski średnie (postawione na podłożu sięgają do podbródka lub czoła snowboardzisty) – dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych,
– deski długie (postawione na podłożu sięgają do czoła lub kilka centymetrów powyżej czoła) – umożliwia jazdę w głębokim puchu i szybkie manewry (tylko dla zaawansowanych)
2. Waga
Waga użytkownika wpływa na elastyczność i twardość deski (im większa waga – tym twardszy snowboard). Właściwe dobranie wagi snowboardzisty umożliwia stabilne rozłożenie ciężaru na desce.
Tabele określające przybliżony stosunek wagi snowboardzisty do długości deski możemy znaleźć w sklepach oferujących sprzęt snowboardowy oraz na etykietach desek.
3. Rozmiar buta
Rozmiar buta decyduje o szerokości deski (wcięciu talii). W czasie zakręcania but nie może dotykać śniegu. Przy rozmiarze buta do 42 talia powinna mieć szerokość od 24 do 25 centymetrów.
Jeśli but ma rozmiar od 43 do 45 talia ma szerokość od 25 do 26 centymetrów. Rozmiar buta powyżej 46 decyduje o szerokości talii od 26 do 27 centymetrów.
4. Płeć
Płeć również ma wpływ na dobór deski snowboardowej. Deski dla kobiet są krótsze i miększe niż deski dla mężczyzn. Są poza tym węższe.
5. Wiek (dziecko lub dorosły)
Deski snowboardowe dla dzieci są lżejsze i bardziej giętkie. Są one krótkie i dla bezpieczeństwa wyposażone w drewniany rdzeń.
Przy doborze desek dziecięcych możemy kierować się tymi samymi parametrami, co przy doborze desek dla dorosłych.
Pomimo licznych wskazówek, które można znaleźć w Internecie, polecamy skonsultować się z wykwalifikowanym sprzedawcą przed ostatecznym wyborem deski.
Życzymy wspaniałych snowboardowych przygód!