Jaką gofrownicę kupić?

Trudno znaleźć osobę, której obcy jest smak gofrów. Ten słodki przysmak niegdyś można było dostać tylko w specjalistycznych punktach. Dziś, każdy z nas może zrobić je w domowym zaciszu, o ile mamy odpowiedni przepis, a co najważniejsze- odpowiedni sprzęt. Gofrownica to urządzenie proste, jednak jej wybór wcale nie musi być łatwy. Jaką gofrownicę kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu? Jakie parametry będą kluczowe?

Rodzaje gofrownic

Gofrownica okazuje się niezbędna, kiedy najdzie nas ochota na słodkie wafle. Na rynku występuje różna specyfikacja tych urządzeń ze względu na moc i funkcje. Każdy sprzęt charakteryzuje się innymi parametrami technicznymi i wymiarami. Wyróżniamy dwa, podstawowe rodzaje gofrownic:

Gofrownica klasyczna szczególnie pomocna w wypiekaniu prostych, tradycyjnych gofrów. Składa się głównie z dwóch zamykanych, profilowanych płyt. Każda z nich nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. Wierzch górnej płyty wyposażony jest w lampkę kontrolną, która da nam znać, czy urządzenie osiągnęło już wymaganą temperaturę. Obsługa gofrownicy klasycznej jest prosta. Po odpowiednim rozgrzaniu się sprzętu, lampka daje nam znać, że możemy przystąpić do pieczenia. W tym celu wylewamy odpowiednią ilość ciasta na płyty, zamykamy je i odczekujemy odpowiednią ilość czasu, do momentu wypieczenia się gofrów.

2w1, czyli gofrownica plus opiekacz to urządzenie może nam posłużyć nie tylko do wypiekania gofrów, ale także do grillowania tostów czy mięs. Składa się również z dwóch płyt, jednak każda z nich dysponuje wymiennymi wkładkami, które możemy wymieniać w zależności od potrzeby. Tak samo jak klasyczna gofrownica, ten model wyposażony jest w lampki kontrolne. To wielofunkcyjne urządzenie, daje nam możliwość przygotowania, oprócz słodkich przekąsek, również obiadu, czy śniadaniowych tostów. Wymienne nakładki pomagają również w utrzymaniu urządzenia w czystości. Z łatwością możemy je wyjąc i umyć, chociażby w zmywarce.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gofrownicy?

Bez względu na rodzaj gofrownicy, jakość sprzętu, a tym samym otrzymywanych wypieków, stanowi wartość nadrzędną. W większości przypadków zakupu sprzętu elektronicznego, decydujące znaczenie mają parametry techniczne. W kwestii gofrownic również należy się tym kierować. Im lepsze parametry, tym więcej możliwości i funkcji z których będziemy mogli skorzystać podczas użytkowania. Przy zakupie zwróćmy szczególną uwagę na:

Mocod mocy zależeć będzie jak długo gofrownica się nagrzewa oraz jak długo będziemy musieli na gofry czekać. Pamiętajmy, im wyższa moc gofrownicy, tym krótszy czas nagrzewania się i lepszy stopień wypieczenia. Moc najlepszych gofrownic oscyluje w okolicach 2000 W, takie urządzenia pracują naprawdę szybko i są często wykorzystywane przez profesjonalistów.

Kształt płyt grzewczychw typowych modelach, są one prostokątne bądź kwadratowe. Jednak, jeśli chcemy by nasze gofry były oryginalne, możemy skusić się na płyty w kształcie serduszek, gwiazdek czy kół. Ważne jest też, czy za jednym razem będziemy mogli upiec dwa czy cztery gofry. Ten parametr zależy od preferencji indywidualnych i naszej kreatywności.

Powierzchnia płyt grzewczych – dobrej jakości gofry wymagają dobrej jakości sprzętu. Zwróćmy więc uwagę na materiał z którego zrobione są płyty grzewcze.Teflon, żeliwo czy powłoka ceramiczna? Obecnie najpopularniejsze modele wykorzystują teflon. Jest on wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także zapobiega przywieraniu.

Jakość wykonania zewnętrznego sprawdźmy jakoś z jakiej wykonana jest obudowa gofrownicy. Czy ma podstawę antypoślizgową? czy obie płyty szczelnie do siebie przylegają? i najważniejsze z punktu widzenia użytkownika domowego, czy obudowa ma powłokę termoizolacyjną?.

Dodatkowe funkcje gofrownic

Dodatkowe funkcje bez wątpienia przyczynią się do zwiększenia naszego komfortu podczas korzystania z urządzenia. Producenci starają się, aby gofrownice były jak najbardziej funkcjonalne i przede wszystkim bezpieczne. Dodatkowe parametry zwiększą naszą satysfakcję a także pomogą ulepszyć posiłek. Do najczęściej spotykanych dodatkowych funkcji należą:

  • przechowywanie pionowe – pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni, o szczególnie małym metrażu.
  • schowek na kabel – często dodatkowy element obudowy gofrownicy. Zapobiega splątaniu się, czy nieestetycznemu zwisaniu kabla.
  • prosta budowa- która ułatwi dbanie o czystość urządzenia.
  • termoizolacyjne uchwyty – pamiętajmy, że gofrownica może osiągnąć temperaturę 200 stopni Celsjusza. Termoizolacyjne uchwyty chronią użytkowników przed oparzeniami.
  • regulacja przebrązowienia – niezwykle istotny element przy wypieku gofrów. Dzięki tej funkcji, możemy regulować stopień wypieczenia i zjeść gofry dokładnie takie jakie lubimy.
  • termostat – zabezpieczy urządzenie przed przegrzaniem

Ile kosztuje gofrownica?

Na cenę gofrownicy wpływ ma wiele czynników. Pod uwagę weźmy wymiary urządzenia, parametry techniczne, a także rodzaj. Ceny na rynku drobnego AGD są zróżnicowane. Najtańszą gofrownice możemy nabyć już od 35 zł. Należy jednak pamiętać, iż tego rodzaju urządzenia cechu zwykle niska moc, długi czas nagrzewania się oraz gorsze jakość materiały z których zostały wykonane.  Najdroższe gofrownice na rynku, to wydatek rzędu nawet 400 zł. Modele z wysokiej półki cechuje przede wszystkim szeroki wariant dodatkowych funkcji oraz maksymalna moc urządzenia. Zwykle tak zaawansowane gofrownice są wykorzystywane przez profesjonalistów w dziedzinie gastronomii. Do użytku domowego, spokojnie powinien nam wystarczyć model ze średniej półki. To wydatek około 100-150 zł. W tej kwocie zagwarantowaną mamy wystarczającą moc, a niekiedy również wymienne nasadki.

Marka ma znaczenie

Na rynku obecnie mamy szeroki wybór producentów gofrownic. Często zdarza się, że spotykamy się z marką pierwszy raz. Jeśli zależy nam na jakości, powinniśmy skorzystać z usług producenta, który jest dobrze znany w branży AGD. Marki takie jak: Raven, Adler czy Tefal są znane z dobrej jakości produktów i dają na nie długą gwarancję. Pamiętajmy, producenci obecni na rynku AGD od wielu lat, dbają o klienta i produkty, co przekłada się na ich pozytywny wizerunek. Przed zakupem, warto poczytać o danej marce, a także zapoznać się z opiniami innych użytkowników.

Jak przy wyborze każdego sprzętu, najważniejsze są nasze preferencje i wymagania. To my będziemy korzystać z danego urządzenia, więc zadbajmy o to, aby dopasowane było ono do naszych potrzeb.