Jaką poduszkę kupić do spania?

Kupno właściwej poduszki może przyprawić o ból głowy. Wszystko dlatego, że producenci prześcigają się w proponowaniu rozwiązań różniących się wypełnieniem, kształtem, wysokością itp. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jaką poduszkę kupić do spania. Przybliżymy kilka parametrów, które pozwolą podjąć świadomą decyzję zakupową, która przyniesie efekt w postaci spokojnego, komfortowego snu.

Dlaczego wybór poduszki jest ważny?

Kupując pościel, skupiamy się najczęściej na rozmiarze poduszki i kołdry. Dużo więcej uwagi poświęcamy jednak wyborowi odpowiednich poszewek. Analizujemy więc skład materiału, sprawdzamy, czy tkanina jest przyjemna dla skóry, przebieramy w różnorodnych wzorach, deseniach, kolorystyce. Zanim pozwolimy się ponieść takiemu wirowi zakupów warto jednak zacząć od rzeczy podstawowej – kształtu i wypełnienia poduszki. Te dwie cechy często decydują o jakości naszego snu oraz o samopoczuciu rano. Jeśli zakupimy pierwszą lepszą poduszkę, istnieje ryzyko, że rano będziemy budzić się z bólem głowy, barków, ramion i pleców.

Jaka wysokość poduszki sprawdzi się najlepiej?

W tym miejscu należy uświadomić sobie, że od wysokości poduszki zależeć będzie ułożenie naszego kręgosłupa podczas spania. Idealnie, jeśli będzie on wyprostowany. Wybierając poduszkę zbyt wysoką lub zbyt niską, kręgosłup zostanie ustawiony w niewłaściwej pozycji. Z tego powodu, zanim zakupimy konkretny produkt, warto go wypróbować. W większych sklepach istnieje możliwość położenia się i sprawdzenia poduszki. Jeśli jednak taka opcja jest niemożliwa, oprzyjmy się o ścianę, między nią a głowę włóżmy poduszkę, dociśnijmy głowę, a następnie zapytajmy towarzyszącą nam osobę o to, czy głowa jest dobrze ustawiona w relacji do pleców (powinna być ułożona na przedłużeniu kręgosłupa).

Rodzaj wypełnienia

Na rynku dostępnych jest kilka popularnych wypełnień poduszek. Najczęściej spotkamy wypełnienia piankowe o różnej twardości. Innym, nieco rzadziej spotykanym materiałem, jest lateks. Tego typ rozwiązania są nieco sztywniejsze i w większym stopniu stabilizują ułożenie głowy. Polecane są alergikom, bo lateksowe wypełnienie przeciwdziała gromadzeniu się roztoczy i kurzu. Właściwości hipoalergiczne wykazują również wypełnienia z bawełny i wełny (za tę drugą opcję niestety zapłacimy sporo). Osobom zmagającym się z uczuleniami nie poleca się natomiast poduszek z pierza i puchu.

Sprawdź, jakiego kształtu poduszki potrzebujesz

Robiąc poduszkowy research na pewno na swojej drodze napotkamy modele przeznaczone dla konkretnego typu osób. Przygotujmy się na to, że na sklepowej półce znajdziemy poduszki do spania na plecach, na boku i na brzuchu. Pierwszy wariant jest wyraźnie sztywniejszy na wysokości karku. Nieco większą grubością charakteryzuje się poduszka do spania na boku. Zdecydowanie najcieńsza jest opcja do snu na plecach. Warto zaobserwować, w jakiej pozycji najczęściej śpimy i wybrać wariant, który zapewni nam największy komfort.

W sklepach znajdziemy również poduszki specjalistyczne, które dość mocno różnią się od siebie kształtem. Ciekawym rozwiązaniem są poduszki poprawiające pozycję ciała; podkłada się je pod plecy lub pod brzuch. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem szyjnym, warto kupić poduszkę, która odciąży ten odcinek. Takie rozwiązania są wyższe w dolnej części.

Gdzie kupić dobre poduszki do spania?

Właściwie w każdym większym sklepie z wyposażeniem domowych znajdziemy co najmniej kilka modeli różniących się kształtem i wypełnieniem. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie samodzielnego researchu i zapoznanie się z dostępnymi opcjami. Jeśli rano odczuwamy dyskomfort w ciele, warto powiadomić o tym fakcie lekarza. Specjalista może wskazać, jaki rodzaj poduszki sprawdzi się w naszym przypadku. Specjalistyczne rozwiązania warto kupować w sklepach medycznych, rehabilitacyjnych. Jeśli natomiast nie borykamy się z żadnymi cięższymi schorzeniami, warto poeksperymentować z kształtami i wielkościami poduszek. Bogatą ofertę znajdziemy w sklepach takich jak:

  • Ikea
  • Obi
  • Jysk
  • Agata Meble
  • DlaSpania
Inni przeczytali również:
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Nowoczesna i funkcjonalna garderoba – jakie akcesoria musi posiadać?

Wchodząc do przestrzeni, gdzie każdy element ubioru znajduje swoje...

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...

Jaką patelnię kupić?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kucharzem,...

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....