Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu, gdy nic nie przeszkadza w zasłużonym wypoczynku, a jedynym na czym musimy skupiać swoją uwagę jest przyjemne hobby. Coraz więcej ludzi sięga po wędki i planuję kilkudniowe wypady rekreacyjne, podczas których odcinają się od codziennej monotonii i miejskiego zgiełku. Niestety trudność w wyborze najważniejszego przyboru przy wędkowaniu – wędki, sprawia, że wiele osób przedwcześnie zraża się do tego jakże relaksującego hobby. W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Jaką wędkę wybrać dla początkującego?” oraz pomóc w doborze idealnej wędki dla nowych wędkarzy, przypominając na co powinni zwrócić uwagę początkujący.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaj wędki
Gdy wchodzimy do sklepu wędkarskiego ilość dostępnych wędek może przyprawić o ból głowy i zbudować fałszywe przekonanie o ogromnej ilości typów wędek z jakiej będzie trzeba wybrać tę odpowiadającą naszym zapotrzebowaniom. Jak się okazuje, sprawa nie jest aż tak złożona. Z całej oferty wędkarskiej można wyróżnić trzy typy wędek.
- jednoczęściowe
- teleskopowe
- segmentowe
Na początek – wędka jednoczęściowa
Niewątpliwie ich największą zaletą jest wytrzymałość i niezawodność. Nierzadko podczas wędkowania na wędkę wpływają ogromne siły np. ciężar przynęty czy ciągnąca przynętę ryba. Wędka jednoczęściowa, pozbawiona łączeń, jest najmniej podatna na popularne uszkodzenia wędki. Bardzo rzadko dochodzi do przełamania się wędki przy ciężkich zmaganiach, co pozwala oszczędzić na potencjalnym serwisowaniu nowego nabytku. Idealnie nadają się na połów z łódki, a ich jedyną wadą jest możliwa trudność z transportem – wędka się nie składa.
Wędka teleskopowa
Wędki teleskopowe są przyrządem przeznaczonym dla ludzi, którzy nie mogą pozwolić sobie na przewożenie dwóch metrów wędziska samochodem lub środkiem komunikacji miejskiej. Ich budowa pozwala na zmieszczenie nawet ośmiu metrowej wędki w małym, przeznaczonym do tego schowku. Wędki teleskopowe są bardziej podatne na uszkodzenia, ale istnieje mniejsze ryzyku złamania wędki podczas transportu.
Wędka segmentowa
Budowa wędki segmentowej przypomina teleskopową. Różni się jednak sposobem przechowywania i składania. Wędki segmentowe złożone są z kilku odczepianych fragmentów, które należy złączyć ze sobą zanim przyjdzie nam wędkować. Zajmują nieco wiecej miejsca niż teleskopowe, ale z powodu swojej konstrukcji zapewniają lepszą akcje.
Z jakiego materiału powinna być wykonana wędka?
Większość dobrych wędek tworzonych jest z niezwykle lekkiego, aczkolwiek trwałego włókna węglowego i to na ten materiał powinno zwracać się szczególną uwagę. Tańszym odpowiednikiem, często występującym przy produktach dla początkujących jest mniej trwałe włókno szklane. Warto jednak zainwestować w wędka z bardziej sprawdzonego tworzywa.
Potrzebne akcesoria
Samą wędką człowiek daleko nie zajdzie, więc bardzo ważnym przy zakupie wędki jest dobranie do niej odpowiednich akcesoriów. Najważniejszymi z nich będą odpowiedniej długości żyłka z wytrzymałego materiału, haczyk (w zależności od celu wędkowania, najlepiej zapytać o niego sprzedawcę) oraz obciążniki i spławik, jeśli planujemy uprawiać wędkarstwo spławikowe.
Podsumowanie – czyli jaką wędkę wybrać dla początkującego?
Wędkarstwo nie jest drogim hobby, a sprawia mnóstwo pozytywnych emocji. Za niewielką cenę pozwala na odetchnięcie od problemów miasta dosłownie zatapiając w wodnym klimacie. Jeśli czujesz, że długie, spokojne wieczory to coś dla Ciebie, jak najszybciej zapatrz się w odpowiednią wędkę i ruszaj na swój pierwszy wyjazd.