Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w ostatnim dziesięcioleciu, wyniosły jednak ten napój bardzo wysoko w Piramidzie Żywienia. Za wzrostem świadomości podążyły wynalazki technologiczne i dzisiaj w naszym zasięgu są różnego rodzaju urządzenia wyręczające nas w przygotowaniu soków owocowych czy warzywnych. Wyciskarki do soków zwykłe oraz wyciskarki wolnoobrotowe są dostępne w każdym sklepie agd, jedynym problemem pozostała odpowiedź na pytanie: jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, która spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Napój w postaci świeżo wyciśniętego soku stosuje się w menu od dawna, również wtedy, gdy mechaniczne wyciskarki do soków były jeszcze niedostępne. Sok wyciskano ręcznie i zapewne niejedna osoba robi tak do dzisiaj, przynajmniej w przypadku niektórych cytrusów. Nasze babcie i prababcie stosowały gęste sita czy gazę, w ten sposób wyciskano sok nawet z utartej marchwi czy owoców leśnych. Teraz mamy wyciskarki wolnoobrotowe!

Dlaczego wyciskarka wolnoobrotowa?

Podstawową zaletą wyciskarki wolnoobrotowej jest jej tempo pracy. Warzywa i owoce są najpierw miażdżone, a następnie poddane dalszemu procesowi wyciśnięcia/wytłoczenia z nich soku. Tempo pracy urządzenia powoduje, że cały proces przebiega powoli, nie wymagając uruchomienia ogromnej mocy w krótkim czasie i tym samym podniesienia temperatury silnika. Dzięki temu sokowirówka w trakcie swojej pracy nie niszczy wartości odżywczych zawartych w produktach spożywczych. Niektóre modele sokowirówek wolnoobrotowych wyposażone są w detale, które zamieniają warzywa i owoce w produkt finalny o konsystencji musu czy przecieru.

Rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych

Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe należą do najmniejszych i jednocześnie najtańszych typów tego urządzenia. Zarówno cena jak i ich wymiary dostępne są dla naszych kieszeni i wielkości kuchennych szafek nowoczesnych mieszkań. Ich prosta konstrukcja i łatwość użytkowania zaskarbiły sobie popularności. Wadą tego modelu jest niewielka liczba funkcji oraz niższa niż gdzie indziej klarowność soku. Jednak podstawowy cel zakupu, czyli wyciśnięcie świeżego soku pozostaje bez zarzutu.

Wyciskarki wolnoobrotowe poziome przeznaczone są dla osób nie obawiających się eksperymentowania w kuchni. Świetnie poradzą sobie z każdym produktem, łącząc składniki o różnym stopniu twardości: korzenie, owoce, liście, ziarna, łodygi etc. Tak szerokie możliwości urządzenia powodują jednak, że potrzebuje ono więcej czasu na przygotowanie ostatecznego produktu a przygotowanie składników wymaga pocięcia ich na mniejsze kawałki. Wysoka jakość wyciskarki i ilość funkcji jakimi dysponuje mają wpływ na cenę urządzenia, która jest stosunkowo wysoka. Jednak w tym przypadku cena dorównuje jakości i wydajności.

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić?

Popularność wyciskarek wolnoobrotowych spowodowała, że większość z firm agd wprowadza na rynek nawet kilka modeli. Jeszcze do niedawna dostępne one były wyłącznie w sprzedaży niszowej, na targach i kuluarach. Dzisiaj wchodząc do specjalistycznego sklepu szybko można uporać się z decyzją. Jednak na co zwrócić uwagę wybierając określony model wyciskarki?

W każdej wyciskarce, również zwykłej, ogromne znaczenie ma moc układu silnikowego, podstawowa wersja najczęściej charakteryzuje się mocą ok. 1500 W. Sokowirówka będzie doskonale działała, ale ograniczała nas doborem składników. Jeżeli nie mamy wobec niej większych wymagań i tak sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.
Ważnym parametrem wyboru jest liczba obrotów na minutę, im mniejsza tym dokładniej pracuje urządzenie, ale wymaga więcej czasu na przygotowanie świeżego soku.

Średnica otworu, którym wprowadza się składniki zadecyduje o czasie ich przygotowania. Niewielka średnica będzie wymagała pokrojenia produktu na mniejsze cząstki.
Gdzie kupić wyciskarkę wolnoobrotową?

Aby kupić wyciskarkę wolnoobrotową najlepiej udać się do jednej z sieci agd, które dysponują szerokim asortymentem i przyjaznymi rabatami. Można wybrać np. Neonet, Media Markt, RTV EURO AGD, Media Expert, Saturn. W każdej części kraju któraś z nich z pewnością oferuje i takie produkty.

Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i...

Jaką zmywarkę kupić? Czym kierować się przy wyborze zmywarki?

Z pewnością każdy przyzna, że zmywarka to zbawienie dla...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...