W dobie smartfonów i smartwatchy, czyli czasach w których urządzenia elektroniczne zawsze nam towarzyszą i stały się naszą codziennością, coraz częściej widuje się plenerowe imprezy i wypady znajomych wyposażone w lekkie, przenośne głośniki. Mobilność, waga i rozmiary przenośnych głośników biją na głowę wielkie kolumny i subwoofery standardowych zestawów nagłaśniających. Mają wszak zupełnie inne zadanie. Idealny głośnik przenośny powinien nie zwracać na siebie podczas podróży, ale jednocześnie być w centrum uwagi imprezy, zatem jaki głośnik przenośny kupić?
Co to za ognisko lub piknik bez nadającej nastrój muzyki? Decyzje o zakupie przenośnych głośników podejmuje coraz więcej młodych konsumentów, a wynik wzrostu zainteresowania na taki typ nagłośnienia widoczny jest przy każdym wyjściu na miasto. Zdecydowałeś się na zakup przenośnego, bezprzewodowego głośnika, a nie wiesz jak zabrać się za przebieranie w bogatej ofercie cenowej? Przyjrzyj się co powinieneś brać pod uwagę przy kupnie nowego głośnika.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wielkość i rodzaj głośnika
Głośniki przenośne to nie zawsze małe pudełka, które w plecaku zdają się nic nie ważyć, a na plenerowym ognisku grają głośniej od śpiewającej polskie hity rockowe grupki. Przed zakupem głośnika należy zastanowić się nad tym na czym tak właściwie nam zależy. W kategorii wielkości wyróżnia się: małe głośniki przenośne i duże głośniki przenośne.
Duże głośniki cechuje przede wszystkim dużo lepsza jakość dźwięku. Głośnik radzi sobie lepiej zarówno z wysokimi jak i niskimi dźwiękami. Ich rozmiary nie pozwolą jednak na przenoszenie ich na dnie plecaka lub w ręku. Najczęściej przyjmują formę średnich rozmiarów gitarowego wzmacniacza i nadają się przede wszystkim na domówki i imprezy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie ma potrzeby częstego zmieniania miejsca spotkania.
Małe głośniki przenośne są natomiast czystym przeciwieństwem swoich większych kuzynów. Drobny, skompresowany kształt pozwala na spakowanie ich do dowolnej wielkości plecaka lub torby. Zmieszczą się w każdej szczelinie na plenerowym ognisku i nie potrzebują sporej ilości powierzchni, by stabilnie pracować. Wadą mniejszych głośników przenośnych jest dźwięk. Przez swoje rozmiary często nie są w stanie grać głębokich niskich dźwięków i mogą mieć problem z osiągnięciem satysfakcjonującej głośności.
Głośnik przenośny a czas ładowania
Nie chcemy, aby nagle w trakcie wyśmienitej imprezy głośnik przestał współpracować. Ważną kwestią podczas wyboru przenośnego głośnika jest sprawdzenie czasu ładowania baterii i długość działania głośnika na jednym ładowaniu. Głośniki przenośne wyposażone są w dwa podstawowe sposoby ładowania: wejście USB, które pozwala na podłączenie głośnika do kontaktu, komputera czy powerbanka (Przeczytaj również: Jak wybrać i gdzie kupić powerbank?) za pomocą popularnego kabla oraz przez zasilacz sieciowy, który w przeciwieństwie do gniazda USB, musi zostać podłączony do gniazdka. W obu przypadkach pełne naładowanie akumulatora głośnika zajmuje średnio 3 godziny.
Czas działania akumulatora
Czynnikiem ważniejszym od sposobu ładowania jest czas działania baterii po pełnym naładowaniu. W tej kwestii większość głośników w niskiej i średniej półce cenowej zgodnie przyjęło standard około 6-10 godzin ciągłej gry na jednym ładowaniu. Oczywiście trzeba pamiętać, że prawie wszystko głośniki posiadają możliwość grania podczas ładowania, więc jeśli mamy dostęp do gniazdka lub komputera czy powerbanka bardzo często użytkownik nie zobaczy czerwonej diody oznaczającej wyczerpanie się baterii.
Sposób połączenia z głośnikiem
Tutaj nie ma za dużo potencjału do zróżnicowania. Prawie każdy przenośny głośnik, niezależnie czy z wysokiej czy niskiej półki cenowej, wyposażony jest w co najmniej dwa możliwe sposoby podłączenia źródła dźwięku. Najpopularniejszymi wyjściami są: połączenie bluetooth, które pozwala na swobodne odłożenie głośnika niezależnie od miejsca źródła dźwięku, do granic możliwości zwiększając jego mobilność oraz standardowe gniazd mini-jack, oferujące trochę lepszą jakość dźwięku za cenę zmniejszonej mobilności. Oprócz wyżej wskazanych sposobów głośniki przenośne są często wyposażone gniazda na karty SD oraz kartę sieci bezprzewodowej pozwalającą na łączenie się z innymi urządzeniami w chmurze.
Najpopularniejsi producenci głośników przenośnych
Wysoka półka cenowa:
- Marshall
- Bose
- Yamaha
- Beats
- Denon
Średnia półka cenowa:
- Sony
- Samsung
- Philips
Niska półka cenowa:
- Manta
- JBL
- Creative
Na koniec
Pamiętaj, że wybierając odpowiadający Ci głośnik przenośny na pierwszym miejscu weź pod uwagę mobilność. Bardzo często kluczowe w korzystaniu z przenośnych głośników jest ich mała aparycja i prostota obsługi. Następnie sprawdź czy Twój potencjalny zakup słynie z akumulatora o długiej żywotności oraz czy posiada alternatywne sposoby ładowania. Pamiętaj, że głośniki mieszczące się w niskim budżecie będą bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Głośniki przenośne nie są gadżetem dla audiofila, więc nie skupiaj się zanadto na stosunku ceny do jakości dźwięku. Spokojnie przeżyj każdą półkę cenową i wybierz najbardziej odpowiadającą CI kombinacje.