Dla osób pasjonujących się gotowaniem i lubiących przebywać w kuchni nieoceniona jest pomoc robota kuchennego. Idealnie gdy sprzęt, którym mamy okazję się posługiwać jest wielofunkcyjny i umożliwia nam szybszą pracę. Dzięki robotowi kuchennemu bez problemu możemy w krótkim czasie nasze produkty obierać, siekać, mielić i miksować. Ale to nie wszystko, gdyż bardziej zaawansowane maszyny potrafią wyrobić ciasta, a także podgrzać potrawę. Przed zakupem warto więc się zastanowić jaki robot kuchenny odnajdzie się w Twojej kuchni.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje robotów kuchennych
Zaczniemy od specyfikacji, czyli budowy potencjalnego robota. Musimy wiedzieć, że technologia pozwala nam na wybieranie pomiędzy robotami z silnikiem w podstawie oraz robotami planetarnymi.
Pierwszymi robotami, które ujrzały światło dzienne były te, z silnikiem znajdującym się w podstawie. To wcale nie oznacza, że urządzenia nowsze są lepsze. Roboty kuchenne z silnikiem w podstawie mają swoje zalety. W tego typu rozwiązaniu moduł blendera, malaksera czy sokowirówki nakładane są od góry. Dodatkowym atutem jest to, że składniki można łatwiej wrzucać przez otwór w pokrywie.
Robot planetarny charakteryzuje się napędem znajdującym się w górnej części urządzenia. Robot kuchenny planetarny miesza na wszystkie kierunki. Mieszadła zainstalowane w produkcie obracają się wokół własnej osi, a także wokół misy.
Istnieją również tańsze modele, w którym mieszanie odbywa się w jednym kierunku. Wówczas mieszadła obracają się wyłącznie wokół własnej osi.
Przeczytaj również: Jaki blender kupić?
Moc – ważna rzecz
Jedną z istotniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to parametry urządzenia. Oczywistym jest, że robot o dużej mocy poradzi sobie z każdą przeszkodą, a czynności wykonywać będzie bardzo szybko. W przypadku urządzeń zaopatrzonych w słabszą moc problemem mogą być niektóre produkty, z którymi ów urządzenie może sobie nie poradzić.
Rozróżnia się kilka typów z podziałem na moc.
Roboty o najsłabszej sile (do 700W) mogą być wykorzystywane jedynie do prac mało wymagających. Za standardową moc robota kuchennego uważa się tą pomiędzy 700W, a 1000W. Urządzenie przeznaczone do wyrabiania ciasta powinno posiadać właśnie taką moc, by bez problemu poradzić sobie z wyzwaniem. Natomiast roboty zaopatrzone w moc powyżej 1000W bez problemu poradzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami.
Zwróć uwagę na pojemność!
Kolejnym istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest pojemność urządzenia. Jeśli zamierzamy przygotowywać jedzenie dla wielu osób zaleca się zakupić misę o pojemności powyżej 3 litrów. Natomiast jeśli myślimy o przygotowaniu mniejszych posiłków bez wątpienia wystarczy misa do 3 litrów.
Czym wyrabiać ciasto?
Jest to jedno z najmniej przyjemnych chwil w kuchni, gdyż wyrabianie ciasta bywa męczące. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam roboty kuchenne. Rzadko które, jednak potrafią ciasto ugniatać, pomimo że z wyrabianiem nie mają większych kłopotów. Czytając opis produktu zwróćmy uwagę czy aby na pewno robot kuchenny potrafi ciasto ugniatać.
Roboty, które potrafią gotować?
Z pewnością większość z was nie wierzy w to co czyta, ale to całkiem realne. Zatem jak wyglądają roboty kuchenne z funkcją gotowania? W takim urządzeniu jedna z części robota pełni funkcję, wszystkim dobrze znanej, płyty indukcyjnej. Wówczas ciepło jest emitowane tylko wtedy, gdy płyta ma kontakt z misą. W innym razie momentalnie się ochładza. A zatem nie dość, że funkcjonalna to jeszcze bezpieczna. Co ciekawe istnieją również roboty, który potrafią gotować na parze lub smażyć. Wybór jest nieograniczony, ale jedyne co może być przeszkodą to cena. Roboty lepiej wyposażone są rzecz jasna droższe od tych z mniejszą ilością funkcji lub mocy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
To bardzo istotna kwestia. O ile dorosły człowiek bez problemu poradzi sobie z urządzeniem, to już ingerencja dzieci w obsługę sprzętu może skończyć się tragicznie.
W większości sprzętów instalowany jest czujnik odpowiedzialny za blokadę urządzenia w momencie, gdy pokrywa nie jest odpowiednio założona.
Kolejnym ważnym zabezpieczeniem jest hamulec. Uaktywnia on się, gdy pokrywa jest zdjęta. Jego zadaniem jest unieruchomienie ostrza w przeciągu dwóch sekund. Gdy mamy do czynienia z brakiem takiego rozwiązania, ostrze może kręcić się jeszcze za sprawą siły własnego rozpędu, co niestety jest niebezpieczne.