Jaki rowerek dla dziecka? Gdzie go kupić?

Narodziny oraz rozwój dziecka są niezwykle ważnym okresem dla każdej pary. To właśnie w tym czasie należy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, zapewniając mu jednocześnie dużą dawkę zabawa, która związana jest jednocześnie z odkrywaniem świata. Wraz z rozwojem niemowlaka warto z czasem zdecydować się na zakup roweru dla dziecka, z którego może korzystać już nawet osobnik posiadający zaledwie 2 lata. Naturalnie czynników składających się na zakup odpowiedniego modelu jest cała masa. Na co więc koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Oznaczenia producenta

Na każdym konkretnym modelu można znaleźć oznaczenia, których nie należy ignorować. To właśnie one w pierwszej kolejności mają największe znaczenie.

Przede wszystkim producent na rowerkach zaznacza wiek, od jakiego dziecko może korzystać z danego modelu. Jednakże sam wiek to tylko cyfra, a bardzo dużo zależne jest od wzrostu dziecka oraz jego możliwości. Poszukując rowerka, który będzie dostosowany pod kątem wzrostu należy wziąć pod uwagę kolejne oznaczenie, którym jest wielkość koła wyrażona w calach. Najczęściej są to wartości 16, 20 bądź 24 cale. Wielkość kół ma bezpośredni wpływ na wielkość roweru, a to zaś zależne jest już od wysokości dziecka. To znacznie lepszy wyznacznik niż kategoria wiekowa i warto o tym zawsze pamiętać.

Jednakże nie tylko rozmiar kół jest istotny, ale również i wielkość ramy ma całkiem spore znaczenie. Podobnie jak w przypadku kół wartości podane są w calach i przeważnie jest to 12, 13, 14 cali w górę. Tutaj na konkretny wybór także składa się przede wszystkim wzrost dziecka.

Ostatnim już parametrem są materiały, które zostały zastosowane podczas produkcji rowerka. Szukając solidnych i trwałych konstrukcji na wiele lat warto postawić przede wszystkim na połączenie aluminium oraz stali. Nie mniej w modelach dla najmłodszych osobników stosowane są tworzywa sztuczne. Nie mniej aluminium oferuje najlepsze możliwości i to właśnie w ten materiał najlepiej celować.

Przeczytaj również: Jaki rower elektryczny kupić?

Wybór rowerka w zależności od wieku

Jak zostało wyżej wspomniane wiek jest jednym z najmniej ważnych czynników nie mniej etapów rozwoju dziecka nie można przeskoczyć. Oczywistym jest więc, że możliwości dziecka w wieku 3 lat, a 6 będą w zupełności inne.

Na pierwszy zakup rowerka należy zdecydować się gdy dziecko osiągnie minimum 2 lata, jednak bezpieczniejszą wartością są 3 latka. Jednakże tutaj wybór powinien paść na rower biegowy, który nie posiada pedałów, a jazda odbywa się przy pomocy nóg dziecka. Takie rozwiązanie zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo oraz stabilizacje podczas jazdy, a jednocześnie pozwoli młodemu adeptowi nauczyć się podstaw. Tutaj liczy się głównie prostota konstrukcji bez zbędnych dodatków. Wyborem padającym najczęściej dla grupy wiekowej około 3 lat są koła o wielkości 12 cali, a czasami nawet i mniejsze. Ponadto należy pilnować gdy dziecko wyrośnie z rowerka i konieczna będzie wymiana na większy model.

Przesiadka na pierwszy rower z pedałami powinna odbywać się gdy dziecko osiągnie około 5 lat. Wtedy już także dziecko posiada odpowiedni wzrost- między 100, a 120 cm. Tutaj wybór jest znacznie bardziej skomplikowany. Decydując się na mniejszy model- 16 calowy trzeba pamiętać, że wymiana takiego roweru będzie znacznie szybsza niż byśmy wybrali model z 20 calowymi kołami. Nie mniej tutaj spore znaczenie odgrywa wzrost.

Gdy już określimy rozmiar roweru to należy również mieć na uwadze przerzutki bądź ich brak. Jeśli dziecko dobrze radziło sobie z obsługą pierwszych rowerków to wybór z przerzutkami może być całkiem słuszny. Jeśli zaś dziecko miało spore problemy z jazdą to nie warto decydować się na takie rozwiązanie.

Dla dzieci znacznie starszych 7-9 lat wybór rowerka nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Szeroki wybór modeli w tej kategorii wiekowej jest niezwykle bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Reasumując, wybór rowerka dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, szczególnie na początku przygody młodego osobnika. Jednakże zwracając uwagę na wyżej wymienione aspekty z pewnością zakupimy dobry model, z którego dziecko będzie zadowolone.

Inni przeczytali również:

Jaki plecak do szkoły kupić dziecku?

Rozpoczęcie roku szkolnego już prawie za pasem i dlatego...

Jak wybrać i gdzie kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiednika fotelika samochodowego jest rzeczą niezbędną do wybrania...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki plecak do szkoły kupić dziecku?

Rozpoczęcie roku szkolnego już prawie za pasem i dlatego...

Jak wybrać i gdzie kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiednika fotelika samochodowego jest rzeczą niezbędną do wybrania...