Jakie żelazko kupić? Czym kierować się przy wyborze żelazka?

Żelazko to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym. Wiele jest sytuacji, w których żelazko staje się niezastąpionym elementem wyposażenia domu. Od wielkich wyjść takich jak wesele czy ważne spotkanie biznesowe po codzienne sytuacje, w których trzeba położyć na stole nowy, pognieciony obrus. Urządzenie to jest również zbawieniem dla wszystkich młodych rodziców, którzy przed narodzinami swojej pociechy musza zmierzyć się z wyprasowaniem stosów ubranek dziecięcych. Żelazko jest po prostu potrzebne w każdym gospodarstwie domowym, ale jakie żelazko kupić i czym kierować się wyborze? Podpowiadamy!!!

Wybór dobrego żelazka, które w krótkim czasie pozwoli nam wyprasować wszystkie koszule, sukienki i inne elementy garderoby i wystroju domu powinien być zatem dosyć przemyślanym wydarzeniem. Jak więc wybrać odpowiedni model, skoro na współczesnym rynku pełno jest różnorodnych produktów, które różnią się między sobą nie tylko ceną a również posiadanymi funkcjami?

Jakie żelazko kupić? Przewodowe i bezprzewodowe

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego urządzenia musimy zadać sobie szereg pytań, o to jakie funkcje powinno spełniać nasze wymarzone żelazko. Jedną z istotniejszych jest posiadanie przewodu zasilającego lub jego brak. Żelazko przewodowe posiada kabel o długości od 1,5 do 3 metrów, co znacznie ogranicza pole manewru. Niekiedy zdarza się, że z powodu niefortunnego umieszczenia gniazdka będziemy potrzebowali przedłużacza aby postawić deskę do prasowania tam gdzie tego chcemy. Jest to niewątpliwa wada tego typu urządzeń. Posiadają one jednak zaletę, którą jest cena. Żelazka przewodowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych, w przeciwieństwie do modeli bezprzewodowych, których ceny za najuboższe modele plasują się powyżej 100złotych.

Żelazka bezprzewodowe są dużo bardziej poręczne i nie stawiają nam ograniczeń jeśli chodzi o miejsce prasowania. Najczęściej wyposażone są w stacje dokujące, niestety niewątpliwą wada jest fakt, iż po wychłodzeniu stopy należy żelazko odstawić na kilkadziesiąt minut, aby stacja dokująca nagrzała urządzenie i dopiero po tym czasie kontynuować prasowanie. Zatem jeśli cenimy sobie szybkość to lepszy będzie tradycyjny model z kablem

Jakie żelazko kupić? Parowe i suche?

Kolejna funkcją, nad która należy zastanowić się podczas zakupów jest możliwość prasowania z użyciem pary. Tradycyjne żelazka prasują na sucho, jedynie z użyciem wysokiej temperatury. Nowsze modele wykorzystują do tego również parę wodną, wytwarzana z wody, którą wlewamy do pojemnika. Para wydobywająca się z urządzenia pozwala rozszerzyć włókna prasowanego materiału, co w znacznym stopniu poprawia jakość i szybkość prasowania. Jest to niewątpliwe duży plus, dlatego też obecnie konsumenci najczęściej decydują się na zakup tego typu urządzeń

Moc i zakres temperatury oraz budowa stopy żelazka

Bardzo istotnym elementem budowy żelazka jest jego stopa. W końcu to dzięki niej możemy wyprasować daną rzecz. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na model o powłoce, która nie ulega zarysowaniu. Pozwoli to dużo dłużej cieszyć się zakupionym sprzętem. Żelazka z powłoka teflonową i aluminiową gwarantują nam dobry poślizg jednak szybko ulegają zarysowaniom. Stalowa powłoka jest z kolei trudna do czyszczenia. Stopa emaliowana podobnie jak teflonowa zapewnia dobry poślizg ale jest równie trudna do wyczyszczenia co stalowa. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór stopy ceramicznej, która nie tylko pozwala uzyskać dobry poślizg, łatwo się czyści ale jest też odporna na zarysowania. Rozsądnie będzie również zdecydować się na zwężaną stopę, dzięki której w prosty sposób wyprasujemy np. miejsca przy guzikach w koszuli.

Kolejnym istotnym parametrem jest moc urządzenia, to ona decyduje o szybkości nagrzewania się stopy. Im wyższa jest maksymalna moc żelazka, tym szybciej i ekonomiczniej będzie się ono nagrzewało. Obecnie można spotkać urządzenia posiadające nawet 3000 W, jednak najpopularniejsze wciąż są te, których moc to 2000 W. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na temperaturę, którą możemy operować w trakcie prasowania danym modelem. Oznaczana jest ona zazwyczaj liczbą kropek. Im większa, tym w wyższych temperaturach będziemy mogli prasować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie żelazka?

Nowoczesne żelazka posiadają dodatkowo szereg funkcji, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego modelu. Wiele z nich jest w stanie zaoszczędzić nas czas i pieniądze oraz uchronić delikatne tkaniny przed zniszczeniem.

  • Samoczyszczenie żelazka to funkcja, która pozwala na proste oczyszczenie otworów parowych, w których często gromadzi się osad z wody. Używanie tej funkcji pozwala nam przedłużyć żywotność urządzenia i zaoszczędzić pieniądze na ewentualnej naprawie.
  • Automatyczne wyłączanie żelazka to funkcja niezbędna dla zapominalskich, których zdarza się zapomnieć o używaniu sprzętu. Zabieg ten zapobiegnie przypaleniu deski czy ubrania oraz uchroni nas przed większymi rachunkami i niepotrzebny poborom energii.
  • Regulacja strumienia pary i uderzenia pary w pionie pozwalają dopasować prasowanie do materiału, z którym przyszło nam się zmierzyć.
  • Unikniemy dzięki temu zniszczeń, a prasowanie będzie o wiele bardziej efektywne.
    Blokada kapania pozwala uniknąć nam plam na prasowanej tkaninie, kiedy to w niższej temperaturze prasowania woda może skraplać się i kapać na prasowaną rzecz
  • System antywapienny uniemożliwia osadzanie się kamienia we wnętrzu żelazka. Pozwala to zapobiegać zmniejszaniu się efektywności generowania pary. Unikniemy też brzydkich białych śladów powstających na tkaninie podczas prasowania.
  • Nakładki do tkanin delikatnych, pozwolą nam prasować jedwab, akryl czy też satynę bez obaw o zniszczenie tych delikatnych materiałów oraz brzydkiemu wyświecaniu się prasowanych ubrań.

Zakup odpowiedniego żelazka nie jest zatem spraw łatwą. Na rynku występuje obecnie kilkunastu producentów, którzy prześcigają się tworząc coraz to nowsze urządzenia posiadające szereg opisanych wyżej funkcji. To do nas zależy, jakie żelazko wybierzemy, należy jedynie zadać sobie kilka pytań, pójść do sklepu i sięgnąć po odpowiadający nam model.

Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i...

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...