Jaką kamerkę samochodową kupić?

Od kilku lat na portalach wideo w internecie popularność zyskują filmy przedstawiające niebezpieczne, zabawne, czy dziwne sytuacje z dróg. Kamery samochodowe nie służą jednak jedynie do zbierania wyświetleń na portalach z filmami. Wydaje Ci się, że ktoś chciał wymusić ubezpiecznie? Nie jesteś pewien co do swojego wykroczenia, a nie masz jak sprawdzić sytuacji jaka Cię spotkała? Miałeś wypadek i chciałbyś przyjrzeć się co go spowodowało? Pytanie jakie powinieneś sobie zadać to: Jaką kamerkę samochodową kupić?

Po co mi kamerka samochodowa?

Bardzo często na drodze jesteśmy świadkami l. uczestnikami niecodziennych sytuacji. Kamerka samochodowa zamontowana na przedzie lub tyle samochodu pozwala na uwiecznienie każdej niebezpiecznej sytuacji drogowej jaka nas dotyka. Nowoczesna kamery samochodowe nie ograniczają się jedynie do zapisywania obrazu. Często dostępnymi opcjami jest możliwość zapisania dźwięku spoza samochodu, prędkości auta oraz jego lokalizacja. Podczas wypadków często sprawcy postanawiają uciec lub desperacko bronić się przed zarzutami. Nagrywająca zdarzenie kamera dostarcza twardych dowodów na temat winowajcy zdarzenia drogowego. Dodatkowo, na moc artykułu 308 kodeksu postępowania cywilnego, nagrania z kamerki samochodowej, po wczesnym zaakceptowaniu go przez biegłego, mogą być dowodem w sprawie sądowej.

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze kamerki samochodowej?

Ilość producentów i rozstrzał cenowy kamerek pozwala na swobodę przebieranie wśród ofert. Podczas zakupu należy skupić się na aspektach zapewniających klarownosć nagrania, sposób przechowywania plików, dostępne na karcie pamięci miejsce i kąt rejestracji obrazu. Warto przyjrzeć się również dodatkom jakie ma do zaoferowania kamerka np.: możliwość zapisu prędkości, łatwość w zgrywaniu plików z karty czy możliwość nagrywania dźwięku spoza wnętrza samochodu. Przy przeglądaniu ofert zwróć uwagę na:

1. Rozdzielczość nagrywania

Co Ci po nagraniu, na którym nie zarejestrowana zostanie tablica rejestracyjna czy znajdujący się dalej od samochodu czynnik wypadku. Większość kamerek samochodowych pozwala na nagrywanie w rozdzielczości conajmniej HD, czyli 720p. Rozdzielczość HD często wystarcza do rozczytania tablicy rejestracyjnej, ale to FullHD, czyli 1080p, staje się powoli standardem. Rozdzielczość FullHD pozwala na odtwarzanie nagrania na komputerze w przystępnej jakości, umożliwiając posługiwanie się jedynie kawałkiem nagrania.

2. Kąt rejestracji wideo i ilość klatek na sekundę

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie kamery jest kąt rejestracji wideo, który mówi nam jak szeroki obraz obejmuje zamontowana kamerka samochodowa. Im większy obszar w zasięgu rejestracji tym większa pewność, że kamerka nagra zbliżający się od boku samochód czy zjazd. Jednak nie zawszee im większy ka† tym lepiej. Przyjmuje się, że idealny zakresem kąta widzenia kamerki jest od 140 stopni do 170 stopni. Szerszy kąt widzenia może powodować zniekształcenia obrazu, niekorzystnie wpływające na odczytywanie zdarzenia drogowego.

3. Sposób wykonania i podzespoły

Jeśli kamerka ma nam posłużyć przez dłuższy czas, warto przyjrzeć się jej podzespołom. Ważnym w wyborze kamerki będzie wybór odpowiedniego obiektywu. Największą uwagę powinieneś poświęcić na sprawdzenie przesłony zamontowanej w obiektywie. Kamerki z niskim parametrem przysłony (poniżej f/2.0) pozwalają na nagrywanie obrazu po zmroku, z łatwości uchwytując jasne elementy nagrywanego obrazu. Najlepsze kamerki samochodowego posiadają przesłony nawet do f/1.4. Następnie sprawdź procesor na jakim działa kamerka. Szybki, renomowany procesor nie zakłóci pracy kamery i pozwoli jej na szybką, płynną pracę. Ostanim czynnikiem dotyczącym parametrów kamerki jaki powinieneś wziąć pod uwagę jest wielkość wyświetlacza. Nie przesadzaj z jego wielkością, gdyż kamerka ma służyć w głównej mierze rejestracji obrazy, który następnie można odtworzyć na większym ekranie komputera.

4. Dodatkowe możliwość kamerki

Jeśli wytypowałeś już kamerki pod względem jej konstrukcji, zajrzyj do ich dostępnych, dodatkowych funkcji. Ciekawymi opcjami będzie m.in. autostart, który nie pozwoli Ci zapomnieć o włączeniu kamery, tryb nagrywania w pętli, który pozwala na ciągłe nagrywanie obrazu, niezależnie od dostępnej pamięci na karcie, czujników wstrząsów i ruchu i możliwość lokalizacji GPS samochodu.

Reasumując – Jaką kamerkę samochodową kupić?

Kamerki samochodowe robią się coraz popularniejsze. Dzięki tym urządzeniom, o małej wielkości, a wielkiej funkcjonalności nie musimy martwić się o wymuszenie ubezpieczenia czy o trudność w złapaniu sprawcy wypadku. Za stosunkowo niską cenę idzie ogrom możliwości do potencjalnego oszczędzania kosztów przy naprawie auta czy rozprawie sądowej. Jeśli dobrze zastanowisz idę nad zakupem i wybierzesz z oferty producentów kamerek taką, która najbardziej Ci odpowiada, posłuży Ci kilka dobrych lat stanowiąc Twoje prywatne ubezpieczenie od nerwów panujących na drodze.

Inni przeczytali również:

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora do naszego samochodu to nie lada...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora do naszego samochodu to nie lada...