Jak wybrać laptopa dla siebie? Podpowiadamy!

Zakup nowego laptopa nie jest prostą sprawą i jest to bardzo poważna decyzja. Komputer przenośny, to sprzęt, który najczęściej kupujemy na lata dlatego jego wybór powinien być rozsądnie przemyślany. W sklepach można znaleźć setki modeli, które są mocno zróżnicowane cenowo, a do tego dochodzi wielu producentów. Samo urządzenie powinno również być dopasowane do naszych wymagań i stylu życia, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, aby pomóc Wam w wyborze i podpowiedzieć na co zwrócić uwagę!

W jakim celu chcesz nabyć laptopa?

Pierwsze i jedno z najważniejszych pytań jakie należy sobie postawić, to w jakim celu chcesz nabyć laptopa?

  • Prace biurowe
  • Surfowanie po Internecie
  • Do odpalenia Netflix’a – czyli oglądania filmów i seriali
  • Laptop do gier
  • Tworzenie zaawansowanych grafik

Pierwsze trzy pozycje, to komputery przenośne mniej zaawansowane i ich wybór jest zdecydowanie prostszy. Zdecydowana większość nowych komputerów, które są aktualnie w sklepach spełnią Twoje oczekiwania. Dwa ostatnie cele, to laptop ze zdecydowanie większymi wymogami, a więc jego wybór jest trudniejszy. W tym miejscu również należy zastanowić się nad budżetem jaki posiadasz. Jeżeli Twoje potrzeby nie są wysokie, to spokojnie bardzo dobrego laptopa dla Ciebie można nabyć w kwocie do 2000 zł. Jeżeli masz duże wymagania, to trzeba liczyć się ze znacznie większymi kosztami.

Przeczytaj również: Jak wybrać telewizor?

Najważniejsze aspekty na które warto zwrócić uwagę

Rozmiar laptopa

Zakres cali laptopów może być bardzo różny i rozpoczynać się od 9 do nawet 17 cali. Nie bez znaczenia jest również waga. Te 9 calowe mogą ważyć nawet do 2kg, a 17 calowe nawet 5 kg.  Najpopularniejsze laptopy posiadają 15 cali i ważą około 3 kg. Mniejszy i lżejszy komputer przenośny, to przede wszystkich nastawienie na prace biurowe, ponieważ urządzenie jest wtedy bardziej mobilne. Laptop 17 calowy może nam posłużyć jako komputer stacjonarny.

Matryca

Błyszcząca, czy matowa? Jest to najczęstsze pytania w kwestii matrycy. Błyszcząca, to najczęściej tańsze rozwiązanie ale musimy liczyć się z tym, że korzystając z komputera, np. na świeżym powietrzu w słoneczne dni nie wiele na nim zobaczymy. Rozwiązaniem tego problemu może być zdecydowanie na matrycę matową, ale jest to rozwiązanie droższe.

Proces

Na wydajność procesora składa się nie tylko ilość rdzeni, ale również wydajność, która określa się w gigahercach (GHz). Możemy spotkać komputery przenośne z 2, 4, 6, czy nawet 8 rdzeniami i im więcej tym lepiej. Jeżeli Twój laptop ma służyć do gier, czy tworzenia zaawansowanych grafik, to musisz liczyć się z większym wydatkiem, które zostaną przemoczone na wydajny procesor.

Pamięć RAM

W średniej klasie laptopów można znaleźć 4 GB pamięci operacyjnej, czyli pamięci RAM i tyle powinno spokojnie wystarczyć, aby surfować po internecie, czy wykonywać proste prace biurowe. Jeżeli kupujemy laptopa dla gracza, to 8 GB pamięci RAM, to minimum za jakim powinniśmy się rozglądać.

Dysk Twardy

Orientujesz się jaka pamięć jest Ci potrzebna? Standardami są dysku z minimum 320 GB, a spokojnie znaleźć można już laptopy z dyskami 1, czy 2 TB. W aspekcie dysków twardych zdecydowanie zalecamy spoglądanie się za dyskami SSD, które są znacznie szybsze i przyspieszają prace komputera. Dobre, nowe laptopy z dyskami SSD można już nabyć za około 2000 zł.

Karta graficzna

Jest to czynnik, na który najbardziej zwracają uwagę gracze oraz graficy. Jeżeli potrzebujemy laptopa do prac biurowych, oglądania filmów, czy surfowaniu po interneci, to zdecydowanie wystarczy nam tańsza wersja karty graficznej, czyli ta zintegrowana. Jeżeli potrzebujmy lepszej karty graficznej, wtedy szukamy laptopa z tzw. hybrydą, a więc komputer posiada nie tylko zintegrowaną kartę, ale również dedykowaną kartę, która rozszerza możliwości urządzenia.

Bateria

Na ten aspekt chyba każdy zwraca uwagę. Jest bardzo ważny aspekt, ponieważ laptop ma być urządzeniem mobilnym i w wielu sytuacjach będzie uruchamiany bez dostępy do energii eklektycznej. Nowe baterie w komputerach średniej klasy powinny wytrzymać 5-6h pracy. Gdy wydamy trochę więcej pieniędzy, np. 3000 zł na nowego laptopa, to możemy i powinniśmy liczyć na to, że nowa bateria wtrzyma min. 8h.

System

Tutaj sytuacja jest bardzo prosta. Albo decydujemy się na zakup komputera z systemem operacyjnym albo bez. Jeżeli macie dostęp do systemu operacyjnego, ponieważ np. kiedyś go wykupiliście i możecie zainstalować na innym urządzeniu, to warto zastanowić się nad tym, aby kupić laptopa bez systemu, co może pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy.

Gwarancja

Standardowa gwarancja przy zakupie nowego laptopa w sklepach, to 2 lata. Pewnie zdarzyło się Wam usłyszeć opinię od znajomych „sprzęt psuje się zaraz po okresie gwarancji”, dlatego warto zastanowić się nad wykupienie dodatkowego okresu gwarancji. Oczywiście, gdy mamy ograniczony budżet, wtedy warto pozostać przy 2-ów standardowych latach gwarancji.

 

Reasumując – jak wybrać laptopa?

Tak jak to wspomniano na samym początku, wybór laptopa nie jest tak prostą sprawą, ponieważ należy zwrócić uwagę na kilka znaczących aspektów. W mojej opinie, jeżeli potrzebujemy laptopa tylko i wyłącznie do „Netflixa” oraz do surfowania po internecie, to nowy sprzęt możemy nabyć już do 1500-2000 zł i w zupełności to wystarczy. Jeżeli do tych dwóch opcji dodamy jeszcze prace biurowe, to powinniśmy rozważyć budżet od 2000-3000 zł, ponieważ dzięki temu możemy zyskać kilka dodatkowych opcji jak dłuższa praca baterii, czy matowa matryca, czy po prostu lżejszy sprzęt. Jeżeli jesteśmy zaawansowanymi gracza, czy tworzymy mega grafiki, to potrzebujemy już dobrego sprzętu, a jego cena zapewne wyniesie ponad 3000 zł.

Zobacz również: Jak wybrać powerbank?

Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i...

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...