Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej walizce można zapakować wszystkie potrzebne przedmioty potrzebne w czasie urlopu czy wyjazdu służbowego. Ale walizka ma być nie tylko pojemna. Ważne jest, aby prawidłowo zabezpieczała bagaż przed zniszczeniem. Walizka to najczęściej zakup na lata, więc warto kupić walizkę dobrej jakości, która przetrwa wiele podróży.

Od czego uwzględnić rodzaj walizki?

Wybierając walizkę, trzeba określić charakter, długość i częstotliwość podróży. Inna walizka będzie przydatna na weekend w jednej z europejskich stolic, a inna w trakcie podroży na dwutygodniowe wakacje w górach. Od tego zależna jest jej pojemność. Inna walizka będzie również przydatna, jeżeli podróż dobywa się samochodem, walizka wkładana jest tylko do bagażnika i na miejscu wyjmowana. W takim wypadku nie musi to być torba z górnej półki, ponieważ w znikomym stopniu będzie narażona na zniszczenia. Wybierając walizkę, warto zastanowić się jakim środkiem najczęściej będą odbywały się podróże. Jeżeli będzie to lot samolotem, to warto pamiętać, że można zabrać tylko bagaż o określonej wadze, więc nie należy przesadzać z wielkością walizki.

Czym kierować się przy wyborze walizki?

Kupując walizkę, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które decydują o jej funkcjonalności oraz trwałości.

Wielkość walizki

Można wyróżnić walizki małe, średnie i duże. Małe walizki będą potrzebne w trakcie podróży samolotem, jako bagaż podręczny. Przydadzą się również na 1-2- dniowe wyjazdy, wyjazd służbowy czy krótkie szkolenie. Walizki średnie i duże będą idealne na dłuższe wyjazdy, np. na wakacje. Warto wybrać walizkę o pojemności ok. 90-140 l, wtedy na pewno nie zabraknie w niej miejsca.

Konstrukcja walizki

Walizka może posiadać kółka, na konstrukcje składa się również rodzaj uchwytu oraz zamki. Kółka to wręcz niezbędny element, który ułatwia przemieszczanie się z ciężką walizką. Walizka może mięć 2 lub 4 kółka. Stabilniejsze są walizki 4 kółkowe. Kółka powinny być solidne i trwałe, najlepiej z kauczuku. Solidne powinny być również uchwyty, bo to jeden z ważniejszych elementów walizki. Mogą być aluminiowe, ważne również, aby miały ergonomiczny kształt i płynnie się wyciągały i chowały. Zamki, to element, który zabezpiecza walizkę przed otwarciem. Powinny chodzić łatwo, aby sprawnie otworzyć walizkę do kontroli na lotnisku.

Materiał

Wyróżniamy walizki twarde i miękkie. Walizki twarde wykonane są różnych tworzyw, najpopularniejsze to ABS, poliwęglan i polipropylen oraz włókno szklane. Najlżejsze są walizki z włókna szklanego, a najtrwalsze i najpopularniejsze z poliwęglanu i polipropylenu. Walizki twarde są odporne na uszkodzenia, sprawdzą się w samolocie. Walizki miękkie zrobione są z tekstyliów. Są miękkie, więc nie chronią dobrze rzeczy, ale są za to podatne na rozciąganie, można zmieścić w niej więcej rzeczy. Najlepiej sprawdzą się w podróży samochodem. Kompromisem są walizki półtwarde w tworzywa EVA. Są wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne.

Zabezpieczenia

Najbardziej znane zabezpieczenie walizki to kłódki szyfrowe. Aby spełniały swoją funkcje, muszą być dobrej jakości, trwałe i odporne na uszkodzenia. Najbardziej polecanym zabezpieczeniem jest zamek TSA. Zamek szyfrujący TSA pozwala celnikom na szybkie otwarcie i zamknięcie bagażu.

Wyposażenie

Dobrej jakości walizka powinna posiadać dodatkowe kieszonki, szelki i przegrody i paski, które ułatwią przechowanie potrzebnych rzeczy i pomogą utrzymać w walizce porządek. Wewnętrzne kieszenie są przydatne do schowania ważnych dokumentów czy innych drobiazgów. Dodatkowy pas ułatwi zamknięcie walizki, zabezpieczy przedmioty przed przesuwaniem się.

Wygląd walizki

Wybierając walizkę, można zaszaleć i wybrać model w kwiaty, paski czy w odważnym kolorze. Styl walizki można dopasować do swojego charakteru, stylu ubiory czy po prostu kupić model, który czymś nas przyciągnął i zachwycił. Kiedyś były tylko prostokątne walizki, teraz można kupić je w różnych kształtach, dzięki temu walizka pozwoli wyróżnić się z tłumu turystów.

Cena walizki

Rozpiętość cenowa walizek jest bardzo dużo. Małe model można kupić już za 50-100 zł, większe to wydatek ok. 200-300 zł. Nie warto decydować się na najtańszą walizkę z supermarketu, bo jej jakość może być niezadowalająca. Markowe walizki znanych marek to koszt ponad 1000 zł.

Gdzie kupić walizkę?

Jak widać, wybór walizek jest bardzo duży. Każda osoba może dopasować model idealny dla siebie i swoich potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest kupno zestawu dwóch walizek, podręcznej i większej, dzięki temu bez problemu będzie można spakować cały potrzebny ekwipunek. Warto zdecydować się na model firmy, która zajmuje się produkcją walizek, dzięki temu będzie można mieć pewność, że będzie wysokiej jakości. Szukając walizki warto udać się do jednego z wymienionych sklepów, tzn.

  • American Tourister
  • Carlton
  • Puccini
  • Dakine
  • Ochnik
  • Wittchen

Kupiona w takim sklepie walizka przetrwa lata i będzie nieodłącznym przyjacielem podróży.

Inni przeczytali również:

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...

Jaki rower elektryczny kupić?

Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili...

Jakie narty kupić? Podpowiadamy!

Narciarstwo to jedna z najbardziej popularnych, zimowych form aktywności...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Buty narciarskie – czym kierować się przy ich wyborze?

Gdy srebrzysty puch pokrywa stoki, a serce bije szybciej...

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...

Jaki rower elektryczny kupić?

Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili...