Jak wybrać i gdzie kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiednika fotelika samochodowego jest rzeczą niezbędną do wybrania i kupienia jeszcze przed narodzinami dziecka. Fotelik to przede wszystkim bezpieczeństwo, a przewożąc swoją pociechę chcemy ograniczyć jakiekolwiek ryzyko. Najlepszy fotelik to taki, który jest dopasowany do wieku, wagi oraz wzrostu dziecka, ale również taki, który nie sprawia kłopotów z montażem, a w dalszej części artykułu znajdziesz kilka porad, który pomogą Ci wybrać najlepszy fotelik dla Twojego dziecka.

Przepisy

Zgodnie z ustawą (Prawo o Ruchu Drogowym) w Polsce w foteliku samochodowym przewożone muszą być dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu. Istnieją pewne wyjątki od reguły, na temat których teraz nie będziemy się rozwodzić, ale zawsze lepiej jest jednak zrobić wszystko, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy.

Przepisy weszły od 15 maja 2015 i zgodnie z tym co one aktualnie mówią, przewożenie dziecka jest zależne od wzrostu, a nie tak jak było kiedyś od wieku.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika?

Kategorie fotelików

Niezadowolone dziecko w foteliku samochodowym - zaRABATowani.plFoteliki są dzielone na kilku grup ze względu na wagę na dziecka:

 • Grupa 0+ (0-13 kg) – foteliki dla niemowląt od urodzenia do 12 miesięcy, w których to dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy
 • Grupa 1 (9-18 kg) – foteliki dla dzieci od ok. 9 miesiąca do 3,5 roku życia
 • Grupa 2 i 3 (15-36 kg) – od około 3,5 roku życia do ok. 12 lat

WAŻNE!!!

Nigdy nie kupujcie fotelika, które jest za dużo na nasze dziecko. Nigdy też nie patrzcie tylko na grupę wiekową, bardziej liczy się wzrost i waga i to jest najważniejsze w tych czynnikach!

Sposób montażu fotelika

Występują tylko dwa sposoby montażu fotelika, czyli tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

Foteliki tyłem do kierunku jazdy

Są to foteliki, które głównie przeznaczone są dla najmłodszych pociech, ponieważ mają one trochę inną budowę i ich głowa i odcinek szyjny są bardziej narażone na kontuzje. Montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy pozwala na zmniejszenie niebezpieczeństwa takich urazów.

Fotelik przodem do kierunku jazdy

Przeznaczona są dla starszych dzieci, które ukończyły ok. 4. rok życia. Ten sposób jest bardziej komfortowy zarówno dla dzieci jak i rodziców, które mają większy i lepszy pogląd na to co się dzieje z ich pociechami w aucie.

System montażu

Dziewczynka śpi w foteliku samochodowym - zaRABATowaniCoraz większym powodzeniem cieszy się ostatnio system mocowań ISOFIX. Bardzo dobrą informacją dla rodziców preferujących ten system montażu jest fakt, że teraz w każdym nowym samochodzie będzie on wbudowany. Za jego pomocą fotelik zostaje na sztywno wczepiony w tylną kanapę. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy system ISOFIX jest bezpieczniejszy od montażu za pomocą pasów bezpieczeństwa, ale wszystko wskazuje na to, że tak.

Homologacja ECE

W Polsce każdy sprzedawany fotelik musi posiadać homologację ECE, który jest oznaczony symbolem ECE R44. Jest to informacja dla rodzica, że producent stosował się do obowiązujących norm bezpieczeństwa w UE, co wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Przeważnie naklejki znajdują się na spodzie fotelika.

 

Dodatkowe funkcje

Nosidełko

Rodzice niemowlaków coraz częściej stawiają na wygodę i zwracają uwagę na to, czy fotelik jest z funkcją nosidełka. Najczęściej takie foteliki kupuje się dla niemowląt i  można z nich korzystać nawet do około 18 miesiąca życia. Znacznie pomaga to rodzicom, ponieważ nie trzeba za każdym razem wypinać dziecko i z pasów i znacznie skraca to czas.

Wysuwane pojemniki

Producenci często już montują w fotelika wysuwane miejsce na różnice pojemniki, którymi najczęściej są butelki. Jest to funkcja która pojawia się w wózkach dla starszych pociech.

Obrotowe siedzisko

Również bardzo przydatna rzecz, która umożliwia obrócenie fotelika na czas jego zapinania. Gdy już dziecko wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie siedzi sobie w foteliku, wtedy obracamy fotelik na właściwe mu miejsce.

Zdejmowane obicie

Fajna funkcja, ponieważ gdy możemy zdjąć obicie, to możemy je wyprać, a jak wiadomo dzieciaki lubią pobrudzić ????

 

Czy warto kupić fotelik używany?

Wiadomo, przyjście na świat naszego upragnionego dziecka niestety wiąże się również dodatkowymi kosztami, ponieważ należy kupić odpowiednią ilość ubranek, należy zadbać o pokój dziecka, a także kupić wiele dodatkowych rzeczy związanych z wychowywaniem dzieci, dlatego bywa i tak, że przyszli rodzice szukają oszczędności i decydują się na zakup używanego fotelika. Czy warto taki fotelik kupić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z osobistych przekonań mogę stwierdzić, że gdyby to był fotel od kogoś kogo znam i mam pełne zaufanie do tej osoby, to rozważyłbym taką opcję. Natomiast kupując od osób nam bliżej nie znanych nigdy nie wiem, czy ktoś nie próbuje „przycwaniakować” i sprzedaż nam fotelik, który np. brał udział w wypadku samochodowym i ma jakieś ukryte wady, który nie zauważymy.

Czym się różni tani fotelik od drogiego?

Pomimo różnych przekonań ludzi, pomimo różnych sytuacji życiowych, to żyjemy jednak w czasach, w których cena jest wyznacznikiem jakości i niestety nasze dziecko w tańszym foteliku samochodowy nie zawsze (czytaj bardzo rzadko) będzie tak samo bezpieczne jak w droższym foteliku. Osobiście nie oszczędzałbym na foteliku samochodowym, bo życie lubi płatać figle, a bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze.

W jakich sklepach szukać fotelików samochodowych?

O to kilka sklepów, które sprzedają foteliki samochodowe:

 • SMYK
 • BoboWózki
 • MAMA i JA
 • CentrumFotelików.pl
 • pl

Producenci wózków:

 • Maxi-Cosi
 • Bebe Confort
 • Casualplay
 • Teamtex Chicco
 • Bimbo
 • Recaro
 • Graco
 • Jane

Podsumowanie

Fotelik samochodowy, to zdecydowanie najbardziej podstawowy element bezpieczeństwa naszego dziecka podczas jazdy samochodem, ponieważ chroni on nasze dziecko podczas wypadków oraz dużych przeciążeń, które mogą się pojawić nawet podróżując na małych trasach. Nie oszczędzajmy na zakupie fotelika samochodowego i dokładnie sprawdzajmy co kupujemy. Kupujmy foteliki z legalnych źródeł, gdzie kompetentni sprzedawcy odpowiedzą na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Warto przed wyborem i zakupem fotelika wybrać się do sklepu, w którym to wiedza na temat fotelików zostanie Państwu jest w sposób dokładniejszy przedstawiona.

Inni przeczytali również:

Jaki plecak do szkoły kupić dziecku?

Rozpoczęcie roku szkolnego już prawie za pasem i dlatego...

Jaki rowerek dla dziecka? Gdzie go kupić?

Narodziny oraz rozwój dziecka są niezwykle ważnym okresem dla...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki plecak do szkoły kupić dziecku?

Rozpoczęcie roku szkolnego już prawie za pasem i dlatego...

Jaki rowerek dla dziecka? Gdzie go kupić?

Narodziny oraz rozwój dziecka są niezwykle ważnym okresem dla...