Jaki plecak do szkoły kupić dziecku?

Rozpoczęcie roku szkolnego już prawie za pasem i dlatego rodzice coraz częściej zastanawiają się, jaki plecak do szkoły? W końcu pod uwagę należy wziąć kilka czynników i dobrze jest zrobić wcześniejsze rozeznanie i tym samym wybrać produkt, który spełni oczekiwania w stu procentach. Dobrze dobrany plecak to w końcu nie tylko ten, w którym zmieszczą się wszystkie potrzebne książki oraz przybory, ale także taki, który pomoże zachować prawidłową postawę i nie obciąży dodatkowo kręgosłupa. Dlatego też warto wybierać modele, które są przeznaczone stricte dla dzieci w danym wieku.

Czym charakteryzują się odpowiednie plecaki?

Z całą pewnością istnieje kilka cech, które sprawiają, że niektóre plecaki na tle innych wypadają znacznie lepiej. Oczywiście warto wiedzieć, które z nich są niezbędne, aby dany plecak okazał się tym bezpiecznym dla zdrowej postawy dziecka.

Podstawową cechą, na którą zawsze należy zwrócić uwagę, podczas zakupów jest szerokość i ogólne dopasowanie szelek. Warto wybierać tylko te modele w przypadku, których można je regulować i dopasowywać do wzrostu dziecka. Zbyt wąskie i sztywne szelki mogą powodować nieprzyjemne otarcia oraz wbijać boleśnie w ramiona, gdy plecak będzie nieco cięższy. Grube i miękkie szelki są gwarancją tego, iż ciężar odpowiednio się rozłoży i nie będzie tak bardzo wyczuwalny.

Liczy się także usztywnione dno. Sprawia ono, że książki, zeszyty i pozostałe drobiazgi nie będą przesuwać się po całym plecaku, a także możliwe będzie jego odstawienie na krześle, czy podłodze. Sztywne, niepodatne na wygięcia dno sprawi, że plecak zachowa swój pierwotny kształt, a znajdujące się w nim książki oraz zeszyty nie pogną się.

Coraz częściej w dobrej jakości plecakach pojawiają się paski, które pozwalają na dodatkowe ich zapięcie dookoła klatki piersiowej. Doskonale sprawdza się to w przypadku bardzo ciężkich plecaków, ponieważ umożliwia lepsze rozłożenie ciężaru, co pozwala unikać przeciążeń, czy późniejszych problemów z kręgosłupem.

Także usztywniony tył plecaka będzie cechą, na którą zawsze warto zwrócić uwagę. Delikatnie usztywnia on także plecy, co pomaga zachować prawidłową postawę i wyeliminować nawyk garbienia się. Także sam ciężar zostaje lepiej rozłożony.

Plecak, tornister, czy może plecak na kółkach? Co będzie najlepszym wyborem?

Dziewczynka z plecakiem - jakie plecak do szkoły? - zaRABATowani.plKażdy z tych modeli zapewne ma, zarówno plusy, jak i minusy. Warto więc wiedzieć, który rodzaj najlepiej sprawdzi się w szkole. Klasyczne plecaki z reguły uchodzą za te najbardziej pojemne, a w dodatku jest ich na rynku najwięcej, dzięki czemu znaleźć je można w praktycznie każdym sklepie w różnych wzorach oraz kolorach. Sam plecak jest także lekki, a modele z dodatkowymi paskami pozwalają dodatkowo odciążyć plecy.

Tornister natomiast jest sztywny, co sprawia, że już na zawsze zachowuje on swoją pierwotną formę i nie zniekształca się. To samo tyczy się znajdujących w środku podręczników oraz zeszytów. Na minus może być tutaj natomiast fakt, iż sam tornister może być znacząco cięższy od plecaka ze względu na swoją konstrukcję.

Plecak na kółkach jest natomiast praktyczny dla dzieci, które wolą ciągnąć rzeczy za sobą. Z pewnością mniej obciąża to kręgosłup, ale z drugiej strony sprawdza się tylko w przypadku płaskich i gładkich nawierzchni. Kłopotliwe może być także samo noszenie go po schodach. Dodatkowo jest to najdroższa propozycja z tych trzech, a sam wybór wcale nie jest specjalnie duży.

Jaki plecak do szkoły?- Czyli co jeszcze jest istotne, podczas dokonywania wyboru?

Z całą pewnością sama waga plecaka. Wiadomo już, iż klasyczny model plecaka jest najlżejszy, ale i między sobą potrafią się one różnić wagą. Warto pamiętać, że dziecko będzie nosić dużo książek, a więc sam plecak powinien być lekki i wygodny. Warto zwrócić uwagę także na jego pojemność i na spokojnie zastanowić się, czy aby na pewno jest tam miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze artykuły szkolne. Mile widzianym dodatkiem będą też wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe, które mogą być już wszyte w gotowy plecak.

 

 

Inni przeczytali również:

Jaki rowerek dla dziecka? Gdzie go kupić?

Narodziny oraz rozwój dziecka są niezwykle ważnym okresem dla...

Jak wybrać i gdzie kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiednika fotelika samochodowego jest rzeczą niezbędną do wybrania...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki rowerek dla dziecka? Gdzie go kupić?

Narodziny oraz rozwój dziecka są niezwykle ważnym okresem dla...

Jak wybrać i gdzie kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Zakup odpowiednika fotelika samochodowego jest rzeczą niezbędną do wybrania...