Jaką drukarkę kupić do domu?

Wybór odpowiedniej drukarki nie jest wcale łatwym zadaniem i często wymaga dokładnej analizy rynku. Urządzenie, które świetnie sprawdzi się do prac domowych może, bowiem nie spełniać wymagań stawianych drukarce biurowej. Aby wyprać odpowiedni dla naszych wymagań sprzęt należy odpowiedzieć sobie a kilka pytań dotyczących funkcji, jakie powinna spełniać idealna dla nas drukarka, a następnie wybrać przedział cenowy, który nas interesuje. Jaką drukarkę kupić do domu? Jakie są zatem funkcje, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Jest to podstawowe pytanie, na jakie musimy udzielić sobie odpowiedzi. Nie bez znaczenia jest przeznaczenie drukarki, która chcemy kupić. Użytkownicy domowi najczęściej decydują się na modele tradycyjne, zawierające kasety z atramentem. Proces drukowania w takich drukarkach odbywa się poprzez nanoszenie na papier niewielkich kropli atramentu uwalnianych z dyszy głowicy. Większość z tego typu urządzeń bazuje na palecie kolorów CMYK czyli cyjan (odcień niebieskiego), magenta, żółty i czarny. Taka paleta kolorów pozwala tworzyć nie tylko czarne ale i wielobarwne wydruki. Niestety trzeba mieć na uwadze fakt, iż drukarka atramentowa sprawdzi się najlepiej jeśli nie mamy w planach zbyt częstej eksploatacji tego urządzenia. Istotną wadą jest również częste zasychanie tuszu, co prowadzi do uszkodzenia dyszy. Są to jednak urządzenia stosunkowo tanie, gdzie za przyzwoitej jakości sprzęt możemy dać około 200zł.

Do biur trafiają najczęściej urządzenia laserowe. Zasada ich działania przypomina nieco kserokopiarkę. Rolę barwnika pełni proszek znajdujący się w wymiennym tonerze. Jego cząsteczki wtapiają się w papier dzięki laserowi oraz impulsom elektromagnetycznym, a następnie są one prasowane przez wałek obrazowy. W sklepach możemy znaleźć zarówno urządzenia drukujące w czerni, jak i te z wielobarwnym wydrukiem. Jest ona droższa niż drukarka atramentowa, jednak dużo bardziej wydajna, a podstawowe modele możemy kupić w sklepach od około 300zł.

Istnieją również inne rodzaje drukarek, dużo mniej popularne i często sporo droższe niż dwa poprzednie:

  • Drukarki termosublimacyjne są to najczęściej urządzenia przenośne. Działają one za pomocą wysokiej temperatury, która przenosi obraz z taśmy barwiącej na papier powlekany.
  • Drukarki fotograficzne stworzone z myślą o fotografach, drukujące zdjęcia w każdym, wybranym przez nas formacie.
  • Drukarki igłowe, które powoli zostają zapomniane i wyparte przez inne modele. Bliżej jest im staromodnym maszynom do pisania, ponieważ działają za pomocą igły nanoszącej na papier pojedyncze kropki.
  • Drukarki żelowe wprowadzone na rynek w 2005 roku jako alternatywna dla modeli atramentowych. Do wydruku wykorzystują specjalnie skonstruowany żel.

Jaką drukarkę kupić? Kolorową czy czarno-białą?

Kolejnym istotnym pytaniem jest barwa wydruku, która nas interesuje. I wbrew pozorom nie jest to pytanie łatwe. Osoby decydujące się na modele laserowe najczęściej wybierają te drukujące w czerni, gdyż modele kolorowe są dużo droższe w zakupie. Klienci decydujący się na modele atramentowe mają w pakiecie wydruki kolorowe, ponieważ większość modeli pozwala na właśnie oba rodzaje wydruku. Musimy więc zadać sobie pytanie na jakim typie wydruku zależy nam najbardziej i jak często będziemy korzystać z drukarki.

Drukarka prosta czy urządzenie wielofunkcyjne?

Jeśli urządzenie, którego szukamy potrzebne jest nam do sporadycznych wydruków domowych nie ma potrzeby wydawania zbędnych pieniędzy na rozbudowane modele. Inaczej sprawa ma się jeśli szukamy drukarki do biura, gdzie równie często musimy jakiś dokument skanować lub kserować. Wtedy warto zastanowić się nad urządzeniem wielofunkcyjnym. Zdarzają się również modele posiadające dodatkowy faks. Posiadanie takiego urządzenia niewątpliwie usprawni pracę każdego biura i pozwoli zaoszczędzić miejsce, które zajęłaby dodatkowa kserokopiarka.

Inne funkcje drukarki, na które warto zwrócić uwagę

Powyższe funkcjonalności są podstawowymi, jednak nie jedynymi, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze drukarki. Kupując odpowiednie dla nas urządzenie warto również zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Rozdzielczość druku – jeśli urządzenie jest nam potrzebne do celów domowych, a drukować będziemy wyłącznie czarno-białe dokumenty nie musimy wydawać sporej sumy na urządzenia o wysokiej rozdzielczości wydruku. Inaczej rzecz ma się z zawodami w których duże znaczenie maja wydruki kolorowe, tak jak np. fotograf. W takiej sytuacji drukarka o dużej rozdzielczości jest niezbędna
  • Szybkość druku – tu sprawa ma się podobnie, jak z rozdzielczością. Jeśli będziemy używać drukarki do drukowania pojedynczych dokumentów w domowym zaciszu nie warto zawracać sobie głowy jej szybkością. Jeśli jednak mamy zamiar drukować jednorazowo dużą liczbę kartek szybkość urządzenia może w znaczny sposób usprawnić nasza pracę i uniknąć długiego stania przy urządzeniu w oczekiwaniu na zakończenie wydruku.
  • Sposób podłączenia drukarki – nowoczesne technologie pozwalają na zakup urządzeń bezprzewodowych, które jeszcze do niedawna były dla nas jedynie w sferze marzeń. Jest to zapewne wydatek trochę większy niż standardowa drukarka, dlatego polecany głownie do biura.

Koszty eksploatacji drukarki

Ostatnim, ale równie istotnym elementem są koszty eksploatacyjne wybranego przez nas urządzenia. Wiele osób decyduje się na zakup urządzenia skuszone promocją w klepie, nie zastanawiając się jak droga w utrzymaniu może być dana drukarka. Zdarza się tak, że tusz do danego urządzenia może być nawet droższy od nowego modelu! Laserowe drukarki, za które początkowo należy zapłacić drożej są bowiem dużo tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe. Należy zatem dobrze przeliczyć czas pracy urządzenia, które jest nam potrzebne oraz liczbę stron, jaką szacunkowo będziemy drukować miesięcznie. Takie wyliczenia pozwolą wybrać nam odpowiedni model.

Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i...

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...