Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i bezwzględnie zakazana. Wielu kierowców myśli, że w sytuacji, gdy pili alkohol kilka godzin lub dzień wcześniej, nie ma już jego śladów we krwi. Niestety, często jest to mylne i jazda pod wpływem alkoholu, w najlepszym wypadku kończy się mandatem, w najgorszym wypadkiem. Co zrobić, aby upewnić, że można bezpiecznie wsiąść za kółko? Najlepszym rozwiązaniem jest zakupu alkomatu. Większość kierowców nie wie, jaki alkomat kupić. Aby podjąć właściwą decyzję, warto poznać dostępne na rynku alkomaty, ich działanie i rodzaj.

Jakie alkomaty są dostępne na rynku?

W sklepach dostępna jest bardzo szeroka gama alkomatów, które różnią się od siebie istotnymi detalami. Każdy z nim ma jedno działanie, ma pokazać stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. W alkomacie najważniejsza jest dokładność pomiaru, inne cechy nie są tak istotne. Można wyróżnić cztery typy podstawowe typy alkomatów, a mianowicie jednorazowy, półprzewodnikowy, elektrochemiczny i spektrofotometryczny.

Alkomat jednorazowy

Alkomat tego typu można zakupić w przypadku, gdy kierowca bardzo rzadko używa tego rodzaju sprzętu. Jest to najtańszy sprzęt, można go kupić za kilkanaście złotych. Nie jest bardzo dokładny, pokazuje jedynie przybliżony pomiar, więc tak naprawdę kierowca nie może mieć pewności, że może bezpiecznie prowadzić samochód. Lepszym rozwiązaniem jest zakup innego typu alkomatu, którego pomiar będzie dokładniejszy. Alkomat jednorazowy zawiera woreczek pomiarowy, do którego jest wydychane powietrze. Z woreczka powietrze przechodzi do tubki z substancją chemiczną, która po wykryciu alkoholu, zmienia kolor.

Alkomat półprzewodnikowy

Tego typu alkomatu do wykrywania alkoholu stosują czujnik półprzewodnikowy. Jest to specjalna elektroda, której powierzchnia utlenia się po kontakcie z alkoholem. Alkomaty półprzewodnikowe są dość często kupowane, ale ich skuteczność nie jest stuprocentowa. W przypadku, gdy kierowca palił papierosy, żuł gumę, wypij napój czy zjadł obfity posiłek lub przyjmuje niektóre leki, wynik może być zafałszowany. Kosztują kilkadziesiąt złotych.

Alkomat elektrochemiczny

W tego rodzaju alkomatach zastosowano sensor elektrochemiczny (czujnik elektrochemiczny). Jego główne cechy to wytrzymałość i dużo większa dokładność od dwóch pozostałych typów. Alkomaty elektrochemiczne wykrywają alkohol w wydychanym powietrzu, ale nie reagują z innymi substancjami, dlatego palenie papierosów, leki czy inne substancje, nie zaburzają pomiaru. Omawiane alkomaty mają kilka przydatnych funkcji, np. informacja o czasie, jaki upłynął od ostatniego pomiaru, pamięć kilku ostaniach pomiarów, ilość czasu do wymaganej kalibracji urządzenia. Kalibracja wymagana jest po około 1000 pomiarów lub po roku użytkowania. Cena tego typu urządzeń to minimum 200-300 zł.

Alkomat spektrofotometryczny

Alkomaty spektrofotometryczne to urządzenia najdokładniejsze, które podają wiarygodne wyniki. Ich działanie oparte jest na podczerwieni. Tego typu alkomaty nie są przeznaczone do użytku domowego, jest to sprzęt dla profesjonalistów.

Na co zwracać uwagę wybierając alkomat?

Najważniejszym parametrem jest oczywiście dokładność pomiaru. Błąd pomiaru nie powinien przekraczać 0,1 promila. Dobrze, aby sprzęt posiadał atest, który potwierdzi jego zgodność z wymaganą normą EN 15964 oraz z wymogami UE. Ważne, aby alkomat miał czytelny wyświetlacz, który wskaże, czy alkohol występuje w krwi. Kupując alkomat warto zwrócić uwagę na ilość ustników w zestawie, czy można je zakupić osobno i czy jest to opłacalne. Niektóre alkomaty mają dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne, np. pamięć ostatnich pomiarów czy wskaźnik naładowania akumulatora. Istotna jest cena, która zaczyna się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Zakup należy uzależnić od częstotliwości używania tego rodzaju sprzętu.

Gdzie można kupić alkomaty?

Alkomaty są dostępne w wielu sklepach, głównie ze sprzętem elektronicznym, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Są też specjalistyczne sklepy, które zajmują się sprzedażą różnego rodzaju alkomatów. Największą ofertę można znaleźć w sklepach:

  • MediaExpert,
  • MediaMarkt,
  • Neonet,
  • Promi-Lab.
Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w...

Jaką zmywarkę kupić? Czym kierować się przy wyborze zmywarki?

Z pewnością każdy przyzna, że zmywarka to zbawienie dla...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...