Jaką hulajnogę elektryczną kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Coraz popularniejszą metodą poruszania się stają się hulajnogi elektryczne. Przekonują do nich ich niewielkie rozmiary, praktyczność i łatwość przemieszczania się. Wcześniej hulajnoga kojarzona była tylko z prezentem dla dziecka, dzisiaj natomiast sięgają po nią w dużej mierze dorośli.
Kiedy pojawia się pomysł zakupu hulajnogi elektrycznej, należy dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Sprzęt, z którego będzie się często korzystać, powinien spełniać wszystkie nasze oczekiwania i być do nas dopasowany. Na co zatem zwracać uwagę?

Gdzie się poruszać?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kodeks ruchu drogowego aktualnie nie zawiera szczególnych wytycznych dla osób poruszających się na takich hulajnogach. Są one traktowane tak jak rower elektryczny, a więc nie trzeba rejestrować go ani posiadać prawa jazdy, jeśli silnik ma mniejszą moc niż 250 W. Maksymalna osiągana prędkość nie powinna być większa niż 25 km/h, a poruszać się należy po chodnikach i ścieżkach rowerowych.

Ponieważ nie będzie się jeździć po ulicy, trzeba zastanowić się, jaka powierzchnia okaże się najczęściej użytkowaną. Jeśli chodniki i ścieżki głównie będą asfaltowe lub betonowe bez wgłębień, każda hulajnoga sprawdzi się dobrze i można wybierać nawet wśród najtańszych modeli.  W przypadku jazdy po kostce brukowej i płytach chodnikowych najlepiej sprawdzają się opony grubsze, najlepiej pneumatyczne.

Dla kogo będzie przeznaczony sprzęt?

Wiadomym jest, że jeśli hulajnoga ma być dla dziecka, lepiej by nie rozwijała zawrotnych prędkości. Dobrym i przydatnym dodatkiem są biegi, które pozwalają na regulację osiąganego rozpędzenia. Zazwyczaj pierwszy bieg pozwala na jazdę do 10 km/h, co sprawia, że ryzyko wypadku jest zminimalizowane.

Jaki akumulator?

Wszystkie hulajnogi posiadają 250-watowe silniki, zatem trzeba skupić się na pozostałych parametrach, aby dobrać najlepiej działający sprzęt. Zasięg powinien być nie mniejszy niż 5 km, a prędkość przejazdowa wynosić więcej niż 15 km/h. Trzeba zwrócić jednak tutaj uwagę na fakt, że często takie parametry zostają przez producenta zawyżone – oblicza się je dla małej masy użytkownika i najlepszych warunków drogowych. Często zatem są one zupełnie odbiegające od rzeczywistości.

Jak dopasować wielkość?

Użytkowanie musi być dla nas komfortowe, a więc warto sprawdzić, czy hulajnoga gwarantuje odpowiednio dużo miejsca na nogi. Niewielkie modele mają go często za mało, przez co utrudnione może być przyjęcie wygodnej pozycji, w której jednocześnie będziemy czuć się bezpiecznie. Najlepiej przed zakupem wsiąść na hulajnogę i zrobić test, czy odpowiada nam ona pod względem wielkości.

W co hulajnoga powinna być wyposażona?

Każda z hulajnóg musi mieć hamulec, lampę przednią, podpórkę oraz wskaźnik pokazujący naładowanie. Bardzo dobrze, jeśli model został wyposażony w hamulec tarczowy z manetką, ponieważ wykazuje się on szczególną skutecznością. Większość z obecnych na rynku sprzętów posiada mniej skuteczne elektroniczne hamulce i hamulce nożne, które okazują się być szczególnie niekomfortowe w użyciu. Hamulec tarczowy jest bezpieczniejszy, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko przewrócenia się, a także pozwala na płynniejsze korzystanie z hulajnogi.
Kolejnym przydatnym dodatkiem, który sprawi, że użytkowanie sprzętu stanie się przyjemniejsze, jest błotnik. Oprócz stosowanego powszechnie błotnika na tylnym kole, dobry model posiadać będzie go także na kole przednim. Nawet w czasie deszczu i jazdy po zwilżonej nawierzchni nie zachodzi wtedy obawa, że buty i spodnie przemoczą się.

Mimo że jeszcze kilka lat temu niecodziennym widokiem była dorosła osoba korzystająca z hulajnogi, dziś, szczególnie w dużych miastach, nie jest to nic dziwnego. Dzięki nabyciu hulajnogi elektrycznej droga do pracy, na zakupy, czy poruszanie się po mieście może stać się ciekawszym przeżyciem i stanowić urozmaicenie. Natomiast ze względu na poręczność, można wnieść ją także do windy i komunikacji miejskiej. Wybór tak praktycznego sprzętu może dla wielu osób okazać się trafem w dziesiątkę, a w hulajnogi elektryczne zaopatrzyć da się całą rodzinę.

Inni przeczytali również:

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...

Jaki rower elektryczny kupić?

Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Buty narciarskie – czym kierować się przy ich wyborze?

Gdy srebrzysty puch pokrywa stoki, a serce bije szybciej...

Jaką rakietę do squasha kupić?

Squash to sport o niskim pułapie wejścia, który może...

Jaką rakietę do badmintona wybrać?

Badminton jest szybkim sportem, który jest również dość prosty...

Jaką walizkę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Walizka to niezbędny element każdej podroży. Dzięki dobrze dobranej...

Jaką wędkę wybrać dla początkującego?

Kto nie marzył o cichym poranku na świeżym powietrzu,...

Jaką deskę snowboardową wybrać?

Jesteś entuzjastą białych górskich stoków? Marzysz tej zimy o...