Coraz popularniejszą metodą poruszania się stają się hulajnogi elektryczne. Przekonują do nich ich niewielkie rozmiary, praktyczność i łatwość przemieszczania się. Wcześniej hulajnoga kojarzona była tylko z prezentem dla dziecka, dzisiaj natomiast sięgają po nią w dużej mierze dorośli.
Kiedy pojawia się pomysł zakupu hulajnogi elektrycznej, należy dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Sprzęt, z którego będzie się często korzystać, powinien spełniać wszystkie nasze oczekiwania i być do nas dopasowany. Na co zatem zwracać uwagę?
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie się poruszać?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kodeks ruchu drogowego aktualnie nie zawiera szczególnych wytycznych dla osób poruszających się na takich hulajnogach. Są one traktowane tak jak rower elektryczny, a więc nie trzeba rejestrować go ani posiadać prawa jazdy, jeśli silnik ma mniejszą moc niż 250 W. Maksymalna osiągana prędkość nie powinna być większa niż 25 km/h, a poruszać się należy po chodnikach i ścieżkach rowerowych.
Ponieważ nie będzie się jeździć po ulicy, trzeba zastanowić się, jaka powierzchnia okaże się najczęściej użytkowaną. Jeśli chodniki i ścieżki głównie będą asfaltowe lub betonowe bez wgłębień, każda hulajnoga sprawdzi się dobrze i można wybierać nawet wśród najtańszych modeli. W przypadku jazdy po kostce brukowej i płytach chodnikowych najlepiej sprawdzają się opony grubsze, najlepiej pneumatyczne.
Dla kogo będzie przeznaczony sprzęt?
Wiadomym jest, że jeśli hulajnoga ma być dla dziecka, lepiej by nie rozwijała zawrotnych prędkości. Dobrym i przydatnym dodatkiem są biegi, które pozwalają na regulację osiąganego rozpędzenia. Zazwyczaj pierwszy bieg pozwala na jazdę do 10 km/h, co sprawia, że ryzyko wypadku jest zminimalizowane.
Jaki akumulator?
Wszystkie hulajnogi posiadają 250-watowe silniki, zatem trzeba skupić się na pozostałych parametrach, aby dobrać najlepiej działający sprzęt. Zasięg powinien być nie mniejszy niż 5 km, a prędkość przejazdowa wynosić więcej niż 15 km/h. Trzeba zwrócić jednak tutaj uwagę na fakt, że często takie parametry zostają przez producenta zawyżone – oblicza się je dla małej masy użytkownika i najlepszych warunków drogowych. Często zatem są one zupełnie odbiegające od rzeczywistości.
Jak dopasować wielkość?
Użytkowanie musi być dla nas komfortowe, a więc warto sprawdzić, czy hulajnoga gwarantuje odpowiednio dużo miejsca na nogi. Niewielkie modele mają go często za mało, przez co utrudnione może być przyjęcie wygodnej pozycji, w której jednocześnie będziemy czuć się bezpiecznie. Najlepiej przed zakupem wsiąść na hulajnogę i zrobić test, czy odpowiada nam ona pod względem wielkości.
W co hulajnoga powinna być wyposażona?
Każda z hulajnóg musi mieć hamulec, lampę przednią, podpórkę oraz wskaźnik pokazujący naładowanie. Bardzo dobrze, jeśli model został wyposażony w hamulec tarczowy z manetką, ponieważ wykazuje się on szczególną skutecznością. Większość z obecnych na rynku sprzętów posiada mniej skuteczne elektroniczne hamulce i hamulce nożne, które okazują się być szczególnie niekomfortowe w użyciu. Hamulec tarczowy jest bezpieczniejszy, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko przewrócenia się, a także pozwala na płynniejsze korzystanie z hulajnogi.
Kolejnym przydatnym dodatkiem, który sprawi, że użytkowanie sprzętu stanie się przyjemniejsze, jest błotnik. Oprócz stosowanego powszechnie błotnika na tylnym kole, dobry model posiadać będzie go także na kole przednim. Nawet w czasie deszczu i jazdy po zwilżonej nawierzchni nie zachodzi wtedy obawa, że buty i spodnie przemoczą się.
Mimo że jeszcze kilka lat temu niecodziennym widokiem była dorosła osoba korzystająca z hulajnogi, dziś, szczególnie w dużych miastach, nie jest to nic dziwnego. Dzięki nabyciu hulajnogi elektrycznej droga do pracy, na zakupy, czy poruszanie się po mieście może stać się ciekawszym przeżyciem i stanowić urozmaicenie. Natomiast ze względu na poręczność, można wnieść ją także do windy i komunikacji miejskiej. Wybór tak praktycznego sprzętu może dla wielu osób okazać się trafem w dziesiątkę, a w hulajnogi elektryczne zaopatrzyć da się całą rodzinę.