Ostatnim czasy możemy zaobserwować sporę grupy ludzi, którzy zamienili tradycyjne środki transportu takie jak samochód czy transport publiczny na pojazdy mobilne. Mam tu na myśli rowery oraz skutery elektryczne. Skąd wzięła się moda na tego typu sprzęty?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy to najlepszy środek transportu?
Jest to podyktowane mobilnością tego typu urządzeń. Rowerem elektrycznym możemy dojechać w naprawdę wiele miejsce bez kłopotu związanego z parkowaniem. Przypinamy nasz rower do pobliskiego drzewa i gotowe. Musimy tylko pamiętać o naładowanej baterii chyba, że nasz rower jest hybrydą i pozwala na jadzę elektryczną jak i z użyciem tradycyjnej siły mięśni naszych nóg. Dochodzi tutaj także kwestia wygody, jazda na tego typu rowerze jest naprawdę wygodna! Naprawdę przyjemną sprawą jest czuć wiatr we włosach i omijać wszelakie korki.
Ograniczenia niestety nakłada na nas pogoda. Ciężko o transport rowerowy w zimę czy też gdy pada ulewny deszcz. Chociaż nie brakuję zapaleńców, którzy i w taką pogodę wskoczą na swój rower.
Rodzaje rowerów elektrycznych dostępne na rynku
Ostatnimi czasy możemy zaobserwować rozkwit branży związanej z rowerami elektrycznymi. Popyt kreuje podaż, dlatego też mamy w czym przebierać, jeśli chodzi o rynek rowerów elektrycznych. Łatwo jest się zgubić w tym całym gąszczu. Jednak jak tego uniknąć i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?
Z pomocą przychodzi nam prosta klasyfikacja rowerów elektrycznych, ze względu na komponenty, które zostały użyte podczas budowy. Jeden z najbardziej klasycznych podziałów odnosi się do rodzaju napędu zastosowanego w rowerze. Do czynienia mamy z trzema klasami napędów elektrycznych.
A mianowicie:
- napęd typu Pedelec – jest to napęd, który jest najczęściej spotykany w rowerach elektrycznych. Jest tak ze względu na to, że napęd ma ograniczenie prędkości do dwudziestu pięciu kilometrów na godzinę, a to wszystko ze względu na polskie prawo, które pozwala nam poruszać się na rowerach elektrycznych z ograniczeniem do właśnie takiej prędkości.
- napęd typu S-pedelec – są to napędy, które charakteryzują się większą mocą, powyżej dwustu pięćdziesięciu Watów. Tego typu rowery nierzadko osiągają prędkość powyżej pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Istnieje jednak sposób na to, aby legalnie używać tego typu roweru na polskich szosach. Wystarczy tylko zarejestrować taki rower jako skuter elektryczny.
- napęd typu PoD – tego typu rozwiązanie wybierają osoby, które cenią sobie pełen komfort podczas podróży to znaczy nie lubią pedałować. Tego typu napęd zwalnia nas bowiem z przymusu pedałowania i całą pracę związaną z napędzaniem kół roweru wykonuje za nas. Tego typu napędy zyskują coraz większą popularność na rynku.
Jaki rodzaj roweru elektrycznego wybrać?
Wybór roweru elektrycznego jest kwestią indywidualną. Znając dobrze specyfikację i sposób działania roweru jesteśmy bardziej świadomi i dzięki temu dokonamy lepszego wyboru. Przy wyborze danego modelu roweru elektrycznego na pewno w pierwszej kolejności musi zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:
- rodzaj napędu elektrycznego
- wielkość oraz typ akumulatora
- wielkość kół
- waga roweru