Jaką zmywarkę kupić? Czym kierować się przy wyborze zmywarki?

Z pewnością każdy przyzna, że zmywarka to zbawienie dla wielu gospodarstw domowych. Plusy z jej posiadania aż trudno zliczyć – od oszczędności pieniędzy, gdyż takie zmywanie kosztuje nas mniej niż ręczne, przez środowisko, bo oznacza to mniej zużytej wody i energii, aż do naszego prywatnego czasu i zdrowia, ponieważ nie musimy sami zmywać. Wiemy już, że to świetna inwestycja – teraz zastanówmy się, jaką zmywarkę kupić?

Zmywarka wolnostojąca czy w zabudowie?

Sposób montażu to ważne kryterium. Jeśli dokupujesz zmywarkę do już umeblowanej kuchni, zapewne lepszym wyborem będzie zmywarka wolnostojąca, którą można ustawić w dowolnym miejscu. Jeśli dopiero meblujesz i urządzasz swoją kuchnię i zastanawiasz się nad zakupem zmywarki, to warto zastanowić się nad modelem do zabudowy. Taka zmywarka estetycznie skomponuje się z wystrojem pomieszczenia i nie będzie nadmiernie rzucać się w oczy, wyglądając po prostu jak kolejna szafka kuchenna.

Zmywarki mają także różną wielkość. Dla osób mieszkających w pojedynkę wystarczy zmywarka o szerokości 45cm i pojemności 4-8 kompletów naczyń. Dla większej rodziny lepszy będzie standardowy wymiar, czyli 60cm szerokości. Taka zmywarka umyje do 12 kompletów naczyń.

Klasa zmywarki

Na oznaczenie klasy składają się trzy litery, np. AAA. Co one oznaczają? Pierwsza to klasa energetyczna – im wyższa, tym zmywarka wydajniejsza i zużyje mniej energii. Warto inwestować w klasę A, na pewno po pewnym czasie odczuje to nasz portfel. Druga to klasa efektywności zmywania – im wyższa, tym szybciej i lepiej zmywarka poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Trzecia litera oznacza efektywność suszenia – niższe klasy mogą pozostawiać nasze naczynia wilgotne, wyższe zaś dokładnie osuszają, mogą być wyposażone w system wentylatorów lub wymienniki ciepła.

Dodatkowe funkcje

  • opóźniony start – przydaje się, aby zaprogramować mycie na najbardziej dogodny dla nas czas lub na godzinę, w których energia jest tańsza
  • regulacja twardości wody – pomaga przedłużyć żywotność zmywarki i przyda się tam, gdzie woda jest kiepskiej jakości
  • zmywanie naprzemienne – to funkcja zwiększająca dokładność mycia oraz pozwalająca na oszczędność wody
  • połowa wsadu – taka funkcja przyda się, kiedy nie zawsze na co dzień jesteśmy w stanie zapełnić całą zmywarkę, jednak nie chcemy rezygnować z jej pojemności, np. ze względu na częste przyjmowanie gości. może to być rozwiązane jako oddzielny program, zużywający mniej wody, lub podział zmywarki na dwie komory
  • elektroniczny wyświetlacz – przydaje się, by sprawdzić ile zostało jeszcze czasu, czy skończyła się sól albo brakuje tabletki

Bezpieczeństwo

Wybierając jakikolwiek sprzęt, warto pamiętać, aby zadbać nie tylko o jego funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo. Drobna usterka w zmywarce groziłaby zalaniem całego mieszkania, gdyby nie odpowiednie zabezpieczenia. Często włączamy zmywarki, gdy wychodzimy z domu albo idziemy spać i zostawiamy pracujące urządzenie bez bezpośredniego nadzoru. Bardzo ważne jest zatem, aby wybrać zmywarkę z systemem Aqua Stop, który zatrzyma dopływ wody w przypadku awarii. Niektóre sprzęty są objęte dożywotnią gwarancją i w razie wycieku wody poza zmywarkę otrzymamy odszkodowanie. Oprócz Aqua Stop warto też zwrócić uwagę na opcje zapobiegania przegrzaniu się zmywarki, gdy zabraknie wody lub ochronę przed włączeniem do obiegu zanieczyszczonej wody.

Osoby posiadające w domu małe dzieci powinny także zwrócić uwagę na ten aspekt bezpieczeństwa. Niektóre, zwłaszcza większe zmywarki mają system zabezpieczający przed zatrzaśnięciem się od wewnątrz. Warto także zwrócić uwagę, czy zmywarka ma blokadę, dzięki której nie otworzymy jej w trakcie pracy, a także czy żadne zewnętrzne jej elementy nie nagrzewają się zbyt mocno.

Gdzie kupić zmywarkę?

Podsumowując – przed zakupem zmywarki warto zastanowić się, jakie mamy oczekiwania co do jej wydajności, dodatkowych funkcji, jak i gdzie chcemy ją zamontować w naszej kuchni oraz zadbać o względy bezpieczeństwa. Gdy już mamy w głowie wymarzony obraz naszej nowej zmywarki, warto odwiedzić kilka sklepów i zapoznać się z ich ofertą. Oto kilka z nich:

  • Media Markt
  • Neonet
  • RTV Euro AGD
  • Media Expert
Inni przeczytali również:

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki kij do selfie kupić?

Kij do selfie stał się absolutnym niezbędnikiem dla fanów...

Jaki alkomat kupić?

Każdy wie, że jazda po alkoholu jest niedozwolona i...

Jaką wyciskarkę wolnoobrotową kupić? Podpowiadamy!

Zmiany w sposobie odżywiania, jakie są naszym udziałem w...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaką sokowirówkę kupić?

Samodzielne tworzenie soków w domu, to świetny sposób na...

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę elektryczną kupić? Znalezienie idealnej elektrycznej...

Jaki depilator wybrać? Jaki kupić do swoich potrzeb?

Jaki depilator powinnaś kupić? Na rynku dostępnych jest tak wiele...

Jaką maszynę do szycia kupić? Poradnik początkującego!

Szycie to świetny sposób na kreatywną reorganizację swojej szafy...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...