Jak wybrać rower?

Coraz więcej osób zwraca dużą uwagę na zdrowy i aktywny tryb życia. Dobrym pomysłem jest zamiana samochodu na rower. Dojazd rowerem do pracy nie tylko pozwala dotlenić organizm, a również zadbać o sylwetkę. Weekendowe, rodzinne wycieczki są bardzo kreatywną i zarazem aktywną formą spędzania wolnego czasu. Zatem zacznijmy od najważniejszej kwestii-  jaki rower kupić?

Jaką kwotę przeznaczyć na rower?

To pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać zanim zdecydujesz się na zakup. Jeżeli szukasz pojazdu do dojeżdżania do pracy i z powrotem, lub sporadyczną wycieczkę, możesz znaleźć dobrej jakości rower za mniej niż tysiąc złotych. Natomiast jeżeli interesuję Cię wyczynowa jazda- cena takich jednośladów zaczyna się od kilku tysięcy wzwyż.

Przeczytaj również: Jaki rower elektryczny kupić?

Rodzaje rowerów

Rodzaje rowerów - rowery w sklepie- jak wybrać rower - zaRABATowani.plNa rynku znajduje się wiele różnych rodzai rowerów- w zależności od przeznaczenia.

  • Rower górski – jeden z najbardziej popularnych rowerów, uniwersalny, idealny do codziennej jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych, jak również do jazdy po trudniejszym terenie jak las, czy jak wskazuje nazwa- górach.
  • Rower miejski – stylowy rower wywodzący się z holenderskich ulic. Przeznaczony głównie do jazdy po mieście, bardzo wygodny, gdyż pozwala na jazdę nieobciążającą pleców.
  • Rower szosowy – używany przez kolarzy, pozwala na osiągnięcie bardzo szybkich prędkości.

To tylko trzy rodzaje z ogromu innych możliwości jak rowery do jazdy wyczynowej jak BMX, Dirt/Street, bardziej nowoczesne rowery elektryczne, pojazdy dla dwojga czyli tandemy i wiele innych. Zatem zanim podejmiesz się zakupu powinieneś ustalić do jakiej jazd roweru potrzebujesz.

Przeczytaj również: Jak wybrać i gdzie kupić rolki?

Rozmiar ramy

Aby jazda była jak najbardziej komfortowa musisz zwrócić uwagę na rozmiar ramy. Robiąc zakupy poproś sprzedawcy o pomoc w wyborze roweru dopasowanego rodzajem i wielkością do Twoich potrzeb. Osoby niewysokie powinny wybrać rower o rozmiarze ramy XS do M (od 14 do 17 cali). Jeżeli masz ponad 180 cm wzrostu wybierz rozmiar od M do XL (od 19 do 21 cali).

Osprzęt

Wybierając rower zwracaj uwagę na materiały z czego zostały zrobione jego części, jaki został zastosowany typ przerzutek, grubość opon, model hamulców oraz czy rower jest z amortyzacją czy bez. Każdy z tych elementów ma wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Akcesoria

  • Oświetlenie – nie jest zazwyczaj sprzedawane w zestawie, a jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na nasze bezpieczeństwo,a zarazem wymaganym przez prawo. Zatem nie wybierajmy się na przejażdżkę przed zakupem porządnych świateł.
  • Błotniki – jeżeli planujesz jazdę rowerem przez dłuższą część roku zainwestuj w błotniki. Uchronią Cię przez zabrudzeniem i ochlapaniem w deszczowe dni.

Polecane marki 

Na rynku jest wiele marek rowerów, między innymi: . Haibike, Focus, Univega, Le Grand, Hercules, Focus, Fuji, Electra, Schwinn i wiele innych. Nie kierujmy się jednak popularnością, na rynku jest wiele dobrych, mniej znanych producentów.

Podsumowanie – jak wybrać rower?

Nie jest ciężko kupić rower jeżeli dokładnie znasz swoje wymagania. Najważniejsze to ustalić kwotę i przeznaczenie pojazdu. Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteś pewny swojego wyboru, nie bój się poprosić o pomoc sprzedawcy. Warto jest również poczytać opinie na temat danego roweru i zwrócić szczególną uwagę na osprzęt. W końcu nie chcesz wydawać pieniędzy na nieudany zakup, który za rok będzie trzeba powtórzyć