Marzy Ci się sjesta w ogrodzie w stylu latynoskim wzorowana egzotycznymi wakacjami przy palmach z kolorowym drinkiem w dłoni? A może chcesz sprawić frajdę swoim dzieciom i zorganizować im nową, atrakcyjną zabawę? Hamak jako dodatkowe miejsce do spania dla gości? Dlaczego nie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę decydując się na hamak?
Bez względu na to, z jakiego powodu decydujesz się zaopatrzyć w ten niezwykle komfortowy mebel ogrodowy należy dokładnie swój wybór przeanalizować. A wszystko po to, by hamak faktycznie spełniał swoje zadanie, czyli zapewnił pożądany spokój, wygodę oraz przede wszystkim bezpieczeństwo i nie był źródłem niepożądanych niespodzianek. Przed zakupem hamaku należy zadać sobie pytania:
- gdzie i w jaki sposób hamak zamocujemy?
- ile miejsca będziemy potrzebować na hamak?
- jakiego rodzaju hamaku poszukujemy i w jakim celu?
Sposoby na zamontowanie hamaka
Tradycyjnie hamaki przywiązywane są do dwóch drzew za pomocą lin i taki sposób mocowania jest najbardziej stabilny. Nie w każdym ogrodzie jednak znajdziemy tego typu miejsce bowiem istotna bardzo jest także właściwa odległość drzew od siebie. Wówczas pozostaje nam zaopatrzenie się w odpowiedni stelaż do hamaka lub też jednostronny stojak, gdy zamierzamy wykorzystać do umocowania jedno drzewo. Najbardziej stateczne i trwałe są stojaki drewniane wykonywane z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna. Drewniane, ekologiczne i eleganckie stojaki idealnie wpasowują się wizualnie w przestrzeń ogrodu, nie zakłócając naturalnego rytmu przyrody. Nie można co prawda regulować ich szerokości, ale specjalny łańcuch zapewnia dopasowywanie długości drewnianych stojaków. Zdecydowanie tańszą opcją są stojaki stalowe o szerokich możliwościach regulacji. Niestety nie należą one do najbardziej wytrzymałych i stabilnych. Coraz bardziej popularne jest umieszczanie hamaków na tarasach, czy też werandach. W takich przypadkach hamak można przymocować do haków wbitych w ścianę.
Ile miejsca musimy zagospodarować na nasz hamak?
Wszystko zależy od tego dla kogo hamak ma być przeznaczony i ile osób jednocześnie ma na nim wypoczywać. Jedna osoba dorosła może swobodnie korzystać z hamaka o długości 3 – 3,3 m i szerokości 1,2 – 1,4 m. Dla dwóch osób hamak powinien mieć szerokość powyżej 1,4 m i długość co najmniej 3,4 m. Dziecku z powodzeniem wystarczy hamak o długości 2,6 – 2,7 m i szerokości około 1,2 m. Długość hamaka dla niemowlaka ma około 1,5 m, a szerokość niecały metr. Największe hamaki XXL przeznaczone są do wypoczynku całych rodzin. Ich długość sięga 4,5 m, a szerokość wynosi nawet 2 m. Istotny jest także wzrost osób i dlatego przy zakupie hamaka warto zwrócić uwagę na parametr określany jako powierzchnia leżenia i na tej podstawie dobrać odpowiednią jego wielkość. Jeśli zamierzamy rozwiesić hamak między drzewami również bardzo istotna jest odległość drzew od siebie. Hamak dla jednej lub dwóch osób potrzebuje przestrzeni między drzewami nie krótszej niż 3 m. Odległość ta wydłuża się do 0,5 m jeśli zamierzamy w hamaku spać. Hamak rodzinny potrzebuje odpowiednio około 3,4 m i 3,8 m w przypadku wykorzystywania go także do snu. Zachowanie odległości około 3,4 m jest konieczne, jeśli wybierzemy rodzaj hamaka z poprzeczkami. Oryginalne hamaki meksykańskie z siateczki wymagają najwięcej miejsca. Punkty mocowania w ich przypadku powinny być od siebie oddalone aż o 4-4,5 m. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że hamak powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od podłoża, by o nie nie zahaczać podczas użytkowania. Generalnie, im więcej osób ma korzystać z hamaka, tym wyżej należy go zamontować. Wybierając hamak należy także zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie, które powinno być wykazane w parametrach producenta.
Czas na ostateczną decyzję – jaki rodzaj i materiał?
Hamak potrafi być prawdziwą ozdobą ogrodu. Najbardziej pożądane są niezwykle komfortowe, wielobarwne tradycyjne hamaki meksykańskie wykonane z drobno plecionej siatki. Są one bardzo lekkie i idealnie dopasowują się do kształtu ciała podczas odpoczynku. Są one również bardzo bezpieczne w użytkowaniu, gdyż trudno z nich wypaść. Gdy nie są obciążone zwijają się, zajmując niewiele miejsca. Wielbiciele eklektyzmu, różnorodności i ognistych kolorów powinni zwrócić uwagę na tradycyjne hamaki ekwadorskie. Wykonane są one z ręcznie tkanego materiału i stanowią idealny sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni ogrodowej. Frędzle i bawełniane płótno o naturalnych odcieniach to z kolei główny materiał oryginalnych hamaków brazylijskich, które docenione zostaną między innymi przez pasjonatów stylu ekologicznego. Decydując się na hamak z poprzeczkami należy być wyjątkowo uważnym użytkownikiem. Takie hamaki posiadają poprzeczne, drewniane kijki, które naciągają materiał po obu stronach. Wprawdzie w tego rodzaju hamakach nie zapadamy się podczas relaksu i łatwiej jest podziwiać krajobraz, ale znacznie zwiększa się w ich przypadku ryzyko upadku. Nie są to na pewno odpowiednie hamaki dla dzieci. Dla osób, które zdecydowanie wolą odpoczynek w pozycji siedzącej powstały wygodne hamaki-fotele. Gdy nasz hamak służyć ma nam lub naszym gościom za łóżko podczas ciepłych nocy albo gdy jesteśmy wielbicielami wakacyjnych wypraw pod chmurką to warto zastanowić się nad hamakiem-namiotem. Tego typu uniwersalny hamak jest wyposażony w daszek oraz boczne osłonki skutecznie chroniące przed owadami, deszczem i chłodem.