Jaką deskę do prasowania kupić?

Deska do prasowanie to niezbędny element w każdym domu. Kiedyś za deskę służył stół lub kawałek odbitej materiałem deski, dziś rynek AGD oferuje deski różnego typu, od najprostszych, po bardzo nowoczesne. Aby poznać odpowiedź na pytanie, jaka deskę do prasowania kupić, należy poznać jej rodzaje.

Rodzaje desek do prasowania

Wybierając deskę do prasowania, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Ważne jest, jak często będzie używana, jaki rodzaj ubrań będzie prasowany, istotna jest również kwota, jaką można na nią przeznaczyć. Nowoczesne deski bardzo ułatwiają prasowanie, ale są dużo droższe od desek klasycznych, nieposiadających żadnych udogodnień. Można wyróżnić kilka głównych typów desek, a mianowicie deski klasyczne, nieelektryczne, deski ze zintegrowanym przedłużaczem oraz deski eklektyczne i systemy prasowania.

Deski nieelektryczne

Jest to najprostszy, klasyczny typ desek do prasowania. Nie posiadają przedłużacza ani żadnych dodatkowych funkcji. Mogą różnić się wielkością, kształtem, stelażem. Większość tego typu desek posiada podstawkę na żelazko oraz zdejmowany pokrowiec. Podstawka na żelazko powinna być wykonana z dobrego materiału i powinna posiadać zabezpieczenie przed zsunięciem się żelazka. Zdarzają się modele, które w zestawie mają rękawnik, czyli małą deskę, służącą do prasowania mankietów, kołnierzyków lub innych małych elementów odzieży. Można ja postawić na stole lub podłodze, przydają się do szybkiego przeprasowania fragmentu odzieży. Ich ceny są dość zróżnicowane, najtańsze deski można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Deski ze zintegrowanym przedłużaczem

To nowocześniejszy typ desek do prasowania. Mają gniazdko elektryczne oraz zintegrowany przedłużacz, dlatego żelazko nie trzeba podłączyć bezpośrednio do prądu. Są wygodne w użyciu, kabel nie plącze się pod nogami, nie przeszkadza w prasowaniu, a deska nie musi stać blisko gniazdka. Deski mogą posiadać półeczki na wyprasowaną odzież, którą ułatwi przechowywanie uprasowanych ubrań.

Deski elektryczne

To zaawansowane typ desek, które posiadają wiele dodatkowych elementów. Są wyposażone w przedłużacz, system odprowadzania pary, płynna regulacja wysokości, podgrzewany blat, prasowanie na balonie powietrznym i inne dodatkowe funkcje. Deski tego typu są wykonane z trwałych, dobrej jakości materiałów.

Systemy lub stacje prasowania

Systemy prasowania to najnowocześniejszy, a zarazem najdroższy typ desek do prasowania, zintegrowanych z żelazkiem. Są zautomatyzowane i posiadają stację parową. Ich cena zaczyna się od kilku tysięcy zł. Mogą być włączane za pomocą przycisków.

Na co zwracać uwagę kupując deskę do prasowania?

Wybór desek jest bardzo duży, sklepy oferują deski wykonane z różnych materiałów, różnej wielkości czy kształtu. Wybierając deskę odpowiednia dla swoich potrzeb, warto zwróci uwagę na kilka podstawowych parametrów. Ważny jest materiał, z jakiego wykonana jest deska. Powinien być dobrej jakości, wytrzymały i odporny na wysokie temperatury. Kolejny ważny element to stelaż. Najbardziej wytrzymałe wykonane są ze stali pokrytej antykorozyjną powłoką. Najsłabsze są stelaże metalowe, bez zabezpieczenia antykorozyjnego. W każdej desce istotny jest blat. Może być wykonane z płyty wiórowej lub z metalowej, lub stalowej kratki. Więcej zalet mają blaty z kratki, są lżejsze oraz dobrze odprowadzają wilgoć. Blat deski może mieć różne kształty.

Najwygodniejsze są te, ze zwężaną końcówką, ułatwiają prasowanie małych elementów garderoby. Optymalna deska powinna mieć wymiar od 100 od 160 cm. Jest to uzależnione od potrzeb użytkownika oraz miejsca do przechowywania deski. Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, kupując deskę, jest powłoka. Powinna być dwuwarstwowa, z dobrym wypełnieniem, które ułatwi prasowanie. W razie potrzeby można dokupić pokrowiec na deskę, który poprawi jakość powłoki. Stelaż wybranej deski powinien być stabilny i zapewniać bezpieczeństwo podczas prasowania. Powinien posiadać antypoślizgowe nóżki, blokadę transportu oraz płynną regulację wysokości.

Wybierając deskę, należy zastanowić się, jak często będzie używana, bo jeżeli prasowanie odbywa się sporadycznie, to nie warto kupować zestawu za kilka tysięcy. Nie należy również decydować się na deskę najtańszą, ponieważ nie zapewnia ona komfortu podczas pracy.

Gdzie można kupić deskę do prasowania?

Deski do prasowania są dostępne w niemal każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, w supermarketach i sklepach z wyposażeniem do domu. Największy wybór desek posiada:

  • MediaMarkt
  • MediaExpert
  • Neonet
  • Auchan
Inni przeczytali również:

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....

Jaką kołdrę kupić? Czym kierować się przy wyborze?

Kołdra, podobnie jak samo łóżko, poduszka i pościel ma...

Jaką wiertarkę kupić?

Każdy mężczyzna powinien posiadać wiertarkę. Jest to narzędzie niezbędne...

Jak wybrać hamak? Podpowiadamy!

Marzy Ci się sjesta w ogrodzie w stylu latynoskim...

Jak wybrać i jak dobrać rolety do okna? Podpowiadamy!

Rolety okienne od dawna stanowią element, w który koniecznie...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...

Jaką patelnię kupić?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kucharzem,...

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....

Jaki ekspres do kawy do domu?

Filiżanka kawy to początek dnia dla wielu osób, jednakże...