Jaki ekspres do kawy do domu?

Filiżanka kawy to początek dnia dla wielu osób, jednakże tradycyjna kawa zakupiona w marketach nie daje takiego samego efektu jak aromat uzyskany poprzez ekspres do kawy. Bardzo wielu miłośników kawy zadaje sobie pytanie jaki ekspres do kawy do domu kupić? Bowiem obecnie na rynku znaleźć można bardzo bogaty i urozmaicony asortyment w tej branży, aczkolwiek przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto poznać jego działanie oraz jakość!

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu ekspresu do kawy?

Przede wszystkim należy podkreślić, iż istnieje bardzo wiele istotnych czynników na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru właściwego ekspresu do kawy, między innymi chodzi tutaj o:

 • rodzaj
 • markę
 • parametry techniczne
 • cenę
 • oraz inne, ważne funkcje i akcesoria.

Są to bardzo ważne aspekty, które powinny mieć wpływ na ostateczną decyzję!

Przelewowe ekspresy do kawy

Czy wiesz, że jedną z najważniejszych rzeczy, która rozróżnia ekspresy do kawy jest przede wszystkim ich rodzaj pracy, ponieważ sposób w jaki kawa jest parzona decyduje nie tylko o samej budowie urządzenia, ale również o jego wielkości a także funkcjonalności. Podczas wyboru ekspresu do kawy zaleca się również aby mieć na uwadze czas przygotowywania kawy. Dzisiaj na rynku wyróżnić można: ekspresy przelewowe oraz ciśnieniowe, ekspresy przelewowe są to klasyczne urządzenia, które oferują standardowy sposób parzenia kawy. Warto zaznaczyć, iż w takim urządzeniu woda zagotowywana jest w specjalnym pojemniku z grzałką, a w następnej kolejności przelewana jest przez papierowy lub stały filtr. Ogromną zaletą tego typu ekspresu do kawy jest fakt, iż dzięki niemu można przygotować znacznie więcej kawy niż w przypadku innych urządzeń! Dużym plusem jest także specjalna płyta, która utrzymuje ciepło, dzięki takiemu zastosowaniu urządzenia pozwalają utrzymać wysoką temperaturę kawy. Wśród wad można wymienić: długi czas przygotowania kawy oraz konieczność zbyt częstej wymiany filtrów, co istotne w przelewowym ekspresie do kawy nie można przyrządzić latte oraz cappuccino.

Ekspresy do kawy ciśnieniowe

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ekspresy ciśnieniowe, które znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i lokalach gastronomicznych. Są to urządzenia, które posiadają szerokie możliwości parzenia kawy, wyróżnia ich przede wszystkim funkcjonalność oraz szybszy czas pracy. Wśród ciśnieniowych ekspresów do kawy można wyróżnić:

 • ekspresy automatyczne – można je nabyć z wbudowanym młynkiem lub w wersji saszetkowej, jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które preferują różne rodzaje kawy
 • ekspresy kolbowe – ich działania oparte są na tym, iż w wyciąganej kolbie znajduje się sito na kawę, warto dodać, że są to małe urządzenia, które pozwalają przygotować jedną lub dwie filiżanki kawy
 • ekspresy kapsułkowe – nowoczesne i niezwykle proste w obsłudze urządzenie, stosuje się w nich kapsułki z esencją kawy, główną zaletą jest prosta obsługa oraz szeroka możliwość wyboru smaku
 • kawiarki – to rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla osób, które pragną zaoszczędzić na kupnie ekspresu, urządzenia składają się z pojemnika na wodę, sitka na kawę oraz dzbanka
 • ekspresy przelewowo-ciśnieniowe – jest to uniwersalne rozwiązanie ze względu na bardzo rozbudowany system pracy.

Ciśnienie ekspresu i moc grzałki

W kwestii wyboru odpowiedniego ekspresu do kawy bardzo istotne jest ciśnienie w urządzeniu, w przypadku ekspresów ciśnieniowych im wyższe ciśnienie, tym wyższa jakość przygotowania kawy. Standardowe ciśnienie powinno wynosić w przedziale od 12 do 19 bar, co istotne dotyczy to zarówno ekspresów ręcznych jak i automatycznych. Powinieneś także zwrócić uwagę na moc grzałki, bowiem jest to jeden z najważniejszych parametrów, obecnie dostępne modele posiadają rozpiętość w zakresie od 500 Wat do ponad dwóch tysięcy. W domowych ekspresach do kawy stosowana jest nowoczesna metoda Thermoblock, jest to ogrzewacz przepływowy, który utrzymuje stałą temperaturę parzenia kawy!

Pojemność zbiornika i płyta podgrzewająca

Czy wiesz, że pojemność zbiornika na wodę ma bardzo duży wpływ na liczbę filiżanek kawy jaką będziesz mógł zaparzyć jednocześnie? Pamiętaj, iż jeśli ekspres do kawy ma służyć wielu osobom zaleca się wybór zbiornika na wodę o pojemności co najmniej jednego litra. Również płyta podgrzewająca ma duże znaczenie, gdyż dzięki jej zastosowaniu możliwe jest znacznie szybsze parzenie i serwowanie kawy. Płyty grzewcze utrzymują przez kilka godzin stałą temperaturę wody lub kawy.

Odpowiedni młynek i dysza do mleka

Ekspresy automatyczne wyposażone są w specjalny młynek, dzięki czemu można stosować w nich całe ziarna kawy, gotowy napar wyróżnia się przede wszystkim niezwykłym aromatem, który nie ma sobie równego! Dzisiaj najczęściej stosuje się młynki żarnowe, które zaprojektowane są ze stali lub ceramiki. Obecnie na rynku można także spotkać ekspresy do kawy wyposażone w specjalną dyszę do spieniana mleka, jest to świetne rozwiązanie, które pomaga przygotować między innymi cappuccino.

Ekspresy do kawy- gdzie kupić?

Kawa jest na bardzo popularnym napojem, dlatego też wiele firm na rynku oferuje wysokiej jakości urządzenia do jej przygotowywania, wśród najbardziej znanych firm są:

 • Gaggia
 • Jura
 • Krups
 • De Longhi
 • Zelmer
 • oraz wiele innych.

Przed wyborem właściwego sprzętu warto zapoznać się z dostępną ofertą, oraz dopasować konkretny ekspres do kawy do swoich potrzeb i preferencji!

Inni przeczytali również:

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki automat do pieczenia chleba kupić?

Automaty do pieczenia chleba znacznie zyskują na popularności. Gwarantuje...

Jaką gofrownicę kupić?

Gofry to pyszny przysmak i można się nim cieszyć...

Jaki blender kupić? Czym kierować się przy wyborze blendera?

Blender to bez wątpienia urządzenie, które znajdzie zastosowanie w...

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Planujesz zakup płyty indukcyjnej, ale wchodzisz do sklepu, widzisz...

Jaki robot kuchenny kupić?

Dla osób pasjonujących się gotowaniem i lubiących przebywać w...
Najnowsze artykuły z tej kategorii:

Nowoczesna i funkcjonalna garderoba – jakie akcesoria musi posiadać?

Wchodząc do przestrzeni, gdzie każdy element ubioru znajduje swoje...

Jak wybrać ekspres na kapsułki?

Ekspresy na kapsułki są wygodne, ponieważ nie wymagają mielenia...

Jaki jonizator powietrza kupić?

Jonizatory powietrza, znane również jako oczyszczacze i odświeżacze powietrza,...

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Powszechne jest doświadczanie niskiego poziomu wilgotności w domu. Może...

Jaką patelnię kupić?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kucharzem,...

Jaką świeczkę zapachową kupić?

Obecnie rynek jest pełen szerokiego wyrobu przeróżnych świeczek zapachowych....